- Net Polska
- -» Czytniki tachografów cyfrowych
- -» Fakty i mity na temat pobierania danych z tachografów cyfrowych
Fakty i mity na temat pobierania danych z tachografów cyfrowych
Jak pobrać dane z karty firmowej ? Karta trzyma dane z 28 dni ? Czy można usunąć dane z karty kierowcy ? Obalamy mity, piszemy o faktach.Fakty i mity na temat czytników tachografów cyfrowych :
Typ czytnika czy producent nie ma wpływu na prędkość pobierania danych z tachografu !
Rodzaj transmisji danych (RS232) determinuje prędkość poboru danych (negocjowaną pomiędzy urządzeniami - ustawiana jest najwyższa możliwa dla obu urządzeń). Wszystkie czytniki pobierają dane z tachografu dokładnie w tym samym czasie. (ok 45 min przy pełnym poborze i starszym tachografie)
Różnica w czasie pobierania danych różnymi czytnikami może wynosić 2-3 min i może być spowodowana błędami w transmisji (zakłóceniami).
Ale UWAGA !!!
Najnowsze tachografy zostały wyposażone w nowoczesne układy transmisji danych, które mogą ustalić wyższą niż dotychczas prędkość transmisji. Dzięki temu pobór danych będzie odbywał się szybciej. Dlatego o ile prędkość pobierania danych nie zależy od urządzenia o tyle zależy od tachografu. W najnowszych wersjach tachografów np. EFAS - 3 czy Stonridge SE5000 rev 7 czy Exakt pobór danych z pojazdu z okresu 3 miesięcy trwa tylko 5 min !!!
Dane z tachografu czy katy kierowcy nie znikają po poborze.
Dane z tachografu czy karty są kopiowane ! Znaczy to tyle że po pobraniu danych z karty czy tachografu one nadal tam pozostają. Nie zostają usunięte i można je pobrać ponownie.Jak pobrać dane z karty firmowej (przedsiębiorstwa) ?
Kart przedsiębiorstwa sie nie sczytuje. ( Nie oznacza to że nic na niej nie jest zapisane. Na karcie firmowej tachograf zapisuje datę, czas początku i zakończenia czynności: założenie blokady firmowej, zdjęcie blokady firmowej, pobór danych z karty, jej nr i państwo które ją wydało, pobór danych z pojazdu, nr rejestracyjny pojazdu i państwo gdzie pojazd jest zarejestrowany, okres pobieranych danych). Karta firmowa służy jedynie zablokowaniu tachografu w celu uniemożliwienia pobrania danych z tachografu przez osobę nieuprawnioną - nie posiadającą naszej karty firmowej. Karta Przedsiębiorstwa staje się "kluczem" do tachografu. Tylko włożenie karty przedsiębiorstwa którą tachograf został zablokowany umożliwi z niego pobór danych.
Karta trzyma dane z 28 dni - NIE
Kolejny szeroko rozpowszechniany mit . Karta kierowcy przechowuje dane z dłuższego okresu niż 28 dni. 28 dni to przewidziany w ustawie okres, co jaki przedsiębiorstwo transportowe musi pobierać dane z karty kierowcy. Niedotrzymanie tego terminu może spowodować nałożenie kary na przedsiębiorcę, ale nie powoduje usunięcia bądź zamazania danych na karcie. Znane są nam karty na których zapis aktywności sięgał roku wstecz.
Z jakiego okresu są dane na karcie kierowcy ?
To wszystko zależy od ilości czynności wykonywanych przez kierowcę związanych z tachografem. Włożenie karty, wyjęcie, wpis ręczny czy zmiana kraju, ruszenie, zatrzymanie czy zmiana stanu aktywności kierowcy to jeden zapis na karcie.
Karta ma budowę "stosu" - pierwszy wchodzi ostatni wychodzi. Można ją porównać do półki na której będziemy układali książki takiej samej szerokości. W momencie gdy pólka się zapełni aby włożyć kolejną książę trzeba usunąć najstarszą, aby zrobić miejsce na najnowszą.
Czy można usunąć dane z karty kierowcy ? -TAK
Można bezpowrotnie usunąć dane z karty kierowcy - wystarczy położyć ją na tory kolejowe i poczekać aż przejedzie pociąg. Kolejny mit - Zapisy na karcie są chronione kluczem RSA. NIE MA MOŻLIWOIŚCI INGERENCJI W ZAPISANE DANE, ICH ZMIANY CZY USUNIĘCIA !!!