Masz Pytania ? Dzwoń
91 482 32 32
91 483 70 70
Logo forum, ADR

Ubiegam się o koncesję na OPC - konieczności posiadania świadectwa...?

listopad 2014

Pełna treść pytania:

Ubiegam się o koncesję na OPC. Prowadzona przeze mnie działalność opierać się będzie na dystrybucji gazu propan - butan samochodem o DMC 3,5t. Zostałam poproszona przez URE o wskazanie z czego KONKRETNIE wynika brak konieczności posiadania świadectwa ADR dla pojazdu. Proszę o pomoc, bo moje argumenty o tym, że pojazd nie zalicza się do EX/II, EX/II, AT, OX, FL i MEMU oraz, że w moim przypadku wymagane są jedynie pomarańczowe tablice najwyraźniej nie są wystarczające


Odpowiedź :

Obawiam się, że będzie dosyć trudno udowodnić, że "nie jesteśmy wielbłądem".

Spróbujmy:

Zgodnie z par. 2 ROZPORZĄDZENIA MINISTRA TRANSPORTU, BUDOWNICTWA I GOSPODARKI MORSKIEJ z dnia 15 lutego 2012 r.w sprawie świadectwa dopuszczenia pojazdu ADR (Dz. U. z dnia 20 lutego 2012 r.):
"§ 2. Świadectwo dopuszczenia pojazdu ADR wystawia się dla pojazdów EX/II, EX/III, FL, OX, AT oraz pojazdu MEMU." a więc tylko takie pojazdy powinny dokument posiadać. Jednocześnie podrozdział 9.1.1.2 Załącznika B do Umowy Europejskiej dotyczącej międzynarodowego przewozu drogowego towarów niebezpiecznych (ADR) zawiera jasne definicje ww. wskazanych pojazdów.
Pojazd przewożący towary niebezpieczne klasy 2 w sztukach przesyłki nie spełnia żadnej z zawartych w ADR definicji (EX/II. EX/III, FL, AT, OX). Tym samym bezpodstawne jest żądanie od posiadacza takiego pojazdu posiadania świadectwa. W sytuacji "patowej" proponuję podjęcie kroków przewidzianych w KPA w ramach toczącego się (jak zgaduję) postępowania administracyjnego.

autor: Michał Kokociński / DGSA Serwis

Znajdujące się w serwisie treści i obrazy są chronione prawem autorskim.

Kopiowanie, rozpowszechnianie i przedruki w jakiejkolwiek formie bez zgody firmy NET POLSKA - ZABRONIONE.

NET POLSKA
71 - 001 Szczecin, ul. Południowa 15,
91 483-70-70 (tel.), 091 482-32-32 (fax.)
www.netpolska.com
copyright © 2001 - 2024