Masz Pytania ? Dzwoń
91 482 32 32
91 483 70 70

Wspólne stanowisko GITD i GIP

Ustawa o czasie pracy kierowców - czyli jak interpretować zapisy ustawy o czasie pracy kierowców w stosunku do zapisów rozporządzenia 561.

Wspólne stanowisko Głównego Inspektora Pracy oraz Głównego Inspektora Transportu Drogowego w sprawie jednolitej interpretacji zapisów ustawy o czasie pracy kierowców powinno ułatwić działalność firmom transportowym, jak również przeciąć pojawiające się choćby w prasie branżowej spekulacje w tym zakresie.

Zajęte przez Inspektorów stanowisko jednoznacznie przecina spekulacje i domysły na temat stosowania określonych artykułów obu aktów prawnych. Niespójność prawa sprawia że brak uzgodnień powoduje nakładanie kar na przedsiębiorstwa za przewinienia które z mocy przepisów są i nie są wykroczeniami.

Co zostało uzgodnione ?

Przede wszystkim ustalono że czas pracy w porze nocnej nie jest równy czasowi jazdy. Czas jazdy jest pojęciem węższym składającym się na czas pracy. Ponadto kontrolą czasu pracy w rozumieniu ustawy zajmują się inspektorzy Państwowej Inspekcji Pracy.

Kolejnym efektem porozumienia jest ustalenie jakie dokumenty są w rozumieniu prawa wymagane do ewidencji czasu pracy kierowców.

Potwierdzone zostało że prowadzona przez pracodawcę dokumentacja musi umożliwiać prawidłowe ustalenie wynagrodzenia kierowców i innych świadczeń związanych z pracą, czyli wynagrodzenia dodatkowego za nadgodziny, podróże służbowe czy pracę w nocy.

Zachęcamy do lektury.

Pobierz dokument Wspólne stanowisko GIP oraz GITD

Znajdujące się w serwisie treści i obrazy są chronione prawem autorskim.

Kopiowanie, rozpowszechnianie i przedruki w jakiejkolwiek formie bez zgody firmy NET POLSKA - ZABRONIONE.

NET POLSKA
71 - 001 Szczecin, ul. Południowa 15,
91 483-70-70 (tel.), 091 482-32-32 (fax.)
www.netpolska.com
copyright © 2001 - 2024