Masz Pytania ? Dzwoń
91 482 32 32
91 483 70 70
  1. Net Polska
  2.  -» Prasa transportowa
  3.  -» 40 stacji rocznie
40 stacji rocznie - Rozmowa Polskiego Trakera - październik 2012

40 stacji rocznie

Rozmowa Polskiego Trakera - październik 2012

Rozmowa "Polskiego Trakera" z dyrektorem generalnym BP Polska Bogdanem Kucharskim.


Po dwudziestu latach działalności w Polsce BP ma już dużą sieć, która zresztą coraz szybciej się rozwija. Jaki jest stan dzisiejszy i plany inwestycyjne w obszarze sieci ?

– Mamy aktualnie ponad 440 stacji, zarówno własnych, jak i partnerskich. Ponieważ naszym celem jest istotne zwiększenie udziału w rynku, planujemy w ciągu kilku najbliższych lat konsekwentnie powiększać naszą sieć zarówno stacji własnych, jak i partnerskich. Dyrektor Generalny BP Polska Bogdan KucharskiInwestujemy regularnie, do niedawna przybywało w sieci dwadzieścia stacji rocznie, ale teraz będzie ich około czterdzieści rocznie. Inwestujemy, bo wierzymy w polską gospodarkę; tak było, gdy zaczynaliśmy i tym bardziej tak jest teraz.

Obecnie tylko połowa stacji należy do Was, a reszta to własność partnerów sprzedających Wasze produkty ?

– Inwestujemy we własne stacje, przede wszystkim przy autostradach i w miastach. Warunki przetargowe ustalane przez operatorów autostradowych zachęcają właśnie duże koncerny do budowania takich stacji. Mamy już kilka wielkich obiektów i inwestujemy w kolejne, np. na A-4, A-2 i A-18. Obiekty partnerskie powstają głównie przy drogach krajowych, regionalnych i w mniejszych ośrodkach miejskich. W miastach następują zmiany w komunikacji, a ich konsekwencją jest konieczność dopasowania się przez prowadzących stacje. Wzrost ilości stacji oraz wzrost sprzedaży odbywa się w związku z ogólnymi procesami rozwoju gospodarczego, ale i kosztem konkurencji. W sumie BP wydało w Polsce na inwestycje ponad miliard dolarów, a obecnie wydajemy średnio co najmniej kilkadziesiąt milionów rocznie. Rozwijamy także sieć stacji partnerskich i, co ważne, robimy to regularnie i konsekwentnie. Ponadto w ramach naszej organizacji partnerzy mają nasze wsparcie. Pomagamy im rozwiązywać problemy, doradzamy i współpracujemy przy rozwijaniu biznesu.

W ostatnich latach w sieci BP przybywa wielkich stacji tranzytowych, które znamy, bo kilka z nich zdobyło tytuł "Najlepszej Stacji Paliwowej w Polsce" w naszym konkursie organizowanym od dziewiętnastu lat.

– Tak, już teraz mamy kilkanaście potężnych stacji zlokalizowanych przy głównych szlakach z parkingami na dziesiątki ciężarówek. I będzie ich przybywało, bo w ramach rozbudowy sieci autostrad powstaną kolejne duże stacje typu truck-stop. Rozwój transportu drogowego i tras tranzytowych nie mógłby zostać niezauważony przez naszą firmę.

Skoro o wielkości mowa, macie i wielkie, i małe stacje ?

– Te największe stacje, do których zaliczamy nasze stacje autostradowe i wiele dużych partnerskich, głównie w zachodniej Polsce, mają potencjał sprzedażowy wielokrotnie przekraczający potencjał średnich polskich stacji. Mamy, oczywiście, w sieci również obiekty mniejsze, które odpowiadają na potrzeby rynków lokalnych, a nam pozwalają budować spójną sieć w całym kraju. Zarówno te największe, jak i mniejsze placówki mają rację bytu na polskim rynku, a ich sukces mierzy się efektywnością inwestycji, która uwzględnia zarówno poniesione nakłady, jak i uzyskane efekty. Najważniejsze jest dopasowanie skali i formatu stacji do potencjału rynkowego.

Może dlatego, że – jak Pańska firma deklaruje w swoim motto – klienci oczekują na stacjach więcej niż tylko paliwa…? Nie da się porównać dzisiejszych stacji z tymi sprzed 15-20 lat. I nadal się zmieniają…

– To prawda i są miejsca, gdzie paliwo jest tylko dodatkiem. Stacje się zmieniły, robimy na nich codzienne zakupy, jemy posiłki, zaopatrujemy się w najróżniejsze rzeczy. Widzimy polaryzację rynku. Z jednej strony na stacjach mamy coraz bardziej wyszukane towary i usługi, oferta jest wręcz nieograniczona, a z drugiej – są też rozwijane stacje prostsze, o ograniczonej ofercie towarowej, ale za to z tańszym paliwem.

A w jakim kierunku zmierza rozwój oferty handlowej, tej pozapaliwowej ?

– Dziś jest tak, że na ok. 100 m2 powierzchni sklepowej chcą być niemal wszyscy, są propozycje partnerów z wielu branż, od bankowości po telekomunikację. Jednym z większych wyzwań w prowadzeniu stacji jest efektywne wykorzystanie powierzchni sklepowej, ale unikanie jej "przeładowania'', tak aby stacja niezmiennie spełniała oczekiwania klientów nastawionych na wygodę i szybkość zakupów. Gdy przed kilku laty zaczęliśmy rozwijać sieć naszych kawiarenek Wild Bean Cafe, niektórzy oceniali to sceptycznie. Teraz mamy je na niemal wszystkich stacjach własnych i coraz więcej na stacjach partnerskich. Przyjęły się doskonale, ponieważ trafiły na rosnący popyt na tego typu usługi. Doskonała kawa, zakąski, zapiekanki, słodycze – moglibyśmy rozwijać ten segment, ale nie zawsze mamy miejsce.

Poza napojami i przekąskami czy akcesoriami samochodowymi na stacjach są stoiska z prasą. Jak one funkcjonują ?

– Powszechnie wiadomo, że tzw. prasa drukowana jest w kryzysie, przynajmniej ta codzienna. Kolorowe magazyny i pisma specjalistyczne mniej. Zapewne nastąpi przejście do innych nośników informacji, audiobooków, tabletów itd. Ale to przeformatowanie jeszcze potrwa.

Rosnący ruch na stacji to większe wymagania organizacyjne, czas klienta jest ważny…

– Dla poprawy płynności ruchu albo przepustowości robimy wiele tak od strony operacyjnej, przygotowując się na szczyty w pewne dni tygodnia albo w pewnych godzinach nasilenia ruchu, ale i technologicznie możemy wesprzeć się nowymi rozwiązaniami. Na niektórych stacjach działa system kolejkowy, zarządzanie elektroniczne, w którym na wyświetlaczach pokazuje się informacje kierujące klientów do właściwych stanowisk. Oceniamy potencjał nowych form realizacji transakcji, takich jak karty zbliżeniowe albo płatność przy użyciu telefonu komórkowego i na pewno w odpowiednim czasie zaczniemy je oferować. Z drugiej strony trwa w Polsce debata, a nawet spór o wysokie koszty płatności kartami kredytowymi, co ma wpływ, oczywiście razem z wieloma innymi czynnikami, na cenę paliwa.

Skąd BP bierze paliwa ?

– Z wielu źródeł, a liczy się głównie standard jakościowy, organizacja dostaw i efektywność kosztowa. Mamy więc paliwa z rafinerii niemieckich, polskich i z niezależnego importu. Tak kluczowe zagadnienie musi być, co oczywiste, zdywersyfikowane.

Wprowadzenie BP Ultimate to był wymóg korporacji, bez wyraźnego sukcesu lokalnego ?

– Wprowadzenie paliw Ultimate wynikało bezpośrednio z oczekiwań klientów, którzy chcieli paliwa bardziej przyjaznego środowisku oraz efektywniejszego. Paliwa premium są integralną częścią oferty, oczekiwaną przez wielu naszych klientów.

Podkreśla Pan zaufanie koncernu do naszej gospodarki, ale podobno sprzedaż paliw w Polsce w pierwszym półroczu spadła…

– To prawda, po raz pierwszy od lat. Długoterminowo wierzę jednak mocno w polską gospodarkę i w konsekwencji również polski rynek paliwowy. Przed nami jeszcze wiele lat rozwoju, choć krótkoterminowo możemy oczywiście podlegać wpływom zawirowań gospodarczych na świecie.

No, ale monitoring statystyk pokazuje, że średnia ilość paliwa kupowanego na stacjach w Polsce spada, przynajmniej w odniesieniu do samochodów osobowych...

– Relacja ceny benzyny do średniej pensji nie wygląda w Polsce korzystnie, to wie każdy. No, ale ponad połowę sprzedaży paliw stanowi olej napędowy, wykorzystywany głównie do celów biznesowych.

Zarządzając tak dużą firmą o wielkich obrotach, ma Pan Dyrektor godną podziwu wiedzę o poszczególnych stacjach, a nawet ich konkurentach…

– Kluczem do tego jest bliski kontakt z naszymi klientami biznesowymi, bieżącą działalnością stacji oraz aktywny udział w realizacji naszych planów inwestycyjnych. Istotną część mojego czasu przeznaczam na pracę "w terenie'', bo to właśnie tam najlepiej widać, w którym kierunku zmierza branża, jak wykorzystać szanse i neutralizować zagrożenia.

Dziękuje za rozmowę.

Rozmawiał Aleksander Głuś

Znajdujące się w serwisie treści i obrazy są chronione prawem autorskim.

Kopiowanie, rozpowszechnianie i przedruki w jakiejkolwiek formie bez zgody firmy NET POLSKA - ZABRONIONE.

NET POLSKA
71 - 001 Szczecin, ul. Południowa 15,
91 483-70-70 (tel.), 091 482-32-32 (fax.)
www.netpolska.com
copyright © 2001 - 2020