Masz Pytania ? Dzwoń
91 482 32 32
91 483 70 70
Czyim wrogiem jest radar ? - Informacja Polskiego Trakera - luty 2013

Czyim wrogiem jest radar ?

Informacja Polskiego Trakera - luty 2013

Czyim wrogiem jest radar ? Na początku stycznia br. minister transportu Sławomir Nowak przeszedł do ofensywy w sprawie bezpieczeństwa.


Na początku stycznia br. minister transportu Sławomir Nowak przeszedł do ofensywy w sprawie bezpieczeństwa.
Ogłosił na wspólnej z ministrem spraw wewnętrznych konferencji, że pracuje nad wdrożeniem Narodowego Programu Poprawy Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w latach 2013-2020. Główny cel programu to zmniejszenie liczby ofiar śmiertelnych o połowę, a liczbę rannych o 40%. W ub. roku zginęłyKontrola radarowa na polskich drogach 3534 osoby. Pod względem wypadków śmiertelnych Polska jest w niechlubnej czołówce, mamy ich dwa razy tyle, co średnia unijna.

Ponieważ z analiz ekspertów wynika, że przyczyną 43% wypadków śmiertelnych jest nadmierna prędkość, działania ministra skierowane są na uspokojenie ruchu. Już w ub. roku minister zapowiadał zdecydowaną walkę z "rajdowcami" i wskazał, że nie ma skuteczniejszej metody, jak uderzenie po kieszeni. Dlatego przybędzie fotoradarów, mobilnych radarów i innych urządzeń pomagających w pilnowaniu prawidłowej prędkości.

I rozpętała się burza, do której przyczynił się jednak fakt, iż nie wyjaśniono kierowcom, gdzie popłyną potężne pieniądze z mandatów za prędkość. Jeśli większość tych kar byłaby skierowana na cele związane z bezpieczeństwem i drogami - zamieszania być nie powinno. A tak, to celebryci oraz osoby usiłujące zdobyć poklask i wpływ na przekaz medialny nadały impuls i wykonały nagonkę na ministra, że chce zarobić kasę dla budżetu na fotoradarach, a bezpieczeństwo jest pretekstem.

Każdy, kto jeździ po naszych drogach wie, że nadmierna prędkość, połączona z kiepskimi umiejętnościami i nieuzasadnioną brawurą, jest bolączką nr 1. Fotoradary mogą pomóc w opanowaniu problemu. Sprawa oznakowania dróg i niekiedy źle ustawionych znaków ograniczających prędkość to dodatkowy temat. Jednak podstawą jest wymuszenie na krnąbrnych kierowcach ostrożnej, prawidłowej i nieutrudniającej innym Polakom jazdy.

Pakiet działań ministerstwa obejmuje działania inżynieryjne, czyli budowy i remonty dróg i obwodnic, działania nadzorujące (część uprawnień policji przekazano ITD, która zajmuje się radarami), ratownictwo drogowe (trzeba ujednolicić standardy w kraju) oraz edukacyjne. A ten ostatni element jest szalenie ważny. Oprócz poprawy szkoleń i egzaminów na prawo jazdy trzeba podnieść na wyższy poziom inżynierię ruchu, trzeba współpracować ze specjalistami od komunikacji społecznej i od mądrych kampanii społecznych.

Tajemnica dużej ilości wypadków nie tkwi w naszych drogach, które powoli, ale się zmieniają, lecz w samych kierowcach. Akcja antyradarowa, rozpętana przez grupkę VIP-ów, jest szkodliwa i jest odwrotnością tego, co powinno się robić dla edukacji społeczeństwa.

Rozmawiał Aleksander Głuś

Znajdujące się w serwisie treści i obrazy są chronione prawem autorskim.

Kopiowanie, rozpowszechnianie i przedruki w jakiejkolwiek formie bez zgody firmy NET POLSKA - ZABRONIONE.

NET POLSKA
71 - 001 Szczecin, ul. Południowa 15,
91 483-70-70 (tel.), 091 482-32-32 (fax.)
www.netpolska.com
copyright © 2001 - 2021