Masz Pytania ? Dzwoń
91 482 32 32
91 483 70 70
  1. Net Polska
  2.  -» Prasa transportowa
  3.  -» Floty to dla nas priorytet
Floty to dla nas priorytet - Rozmowa Polskiego Trakera - listopad 2015

Floty to dla nas priorytet

Rozmowa Polskiego Trakera - listopad 2015

Floty to dla nas priorytet - Rozmowa "Polskiego Trakera" z wiceprezesem spółki Anwim SA Pawłem Grzywaczewskim, odpowiadającym za sieć stacji Moya


Biorąc pod uwagę, że po ok. pięciu latach od uruchomienia sieć stacji paliwowych Moya liczy już ponad 100 placówek, widać, że na rynku paliwowym przybył liczący się gracz. A słyszymy o jeszcze odważniejszych planach rozwoju sieci...

Wiceprezes spółki Anwim SA Paweł Grzywaczewski, odpowiadający za sieć stacji Moya

- Dzisiaj w sieci Moya pracuje 105 stacji. W skali kraju, w którym funkcjonuje ponad 6 tys. stacji, nie jesteśmy może gigantami. Ale realizujemy program rozwoju zakładający, że do 2019 roku będziemy skupiać 250 obiektów, w tym ok. 20% z nich będzie stacjami własnymi spółki Anwim. Jednym z priorytetowych obszarów naszego rozwoju jest segment biznesowy -z tym wiąże się budowa nowych stacji automatycznych dedykowanych wyłącznie flocie, a także poszerzenie liczby stacji akceptujących płatności naszą kartą flotową Moya Firma o placówki spoza sieci w Polsce i za granicą.

Patrząc na mapę kraju widać, że Wasze stacje nie są rozłożone idealnie, zarówno co do regionów kraju, jak i głównych szlaków drogowych...

- Większość naszych stacji zlokalizowana jest w Polsce centralnej i zachodniej. Słabo nas widać na północnym wschodzie, gdzie jednak wolumeny paliwowe nie są wielkie. Gdybym miał wskazać strategiczne dla nas regiony, to wymieniłbym istotny dla floty pas zachodni i południowy, a perspektywicznie chcemy także zintensyfikować naszą obecność na Śląsku. Tym niemniej, jesteśmy już dziś obecni we wszystkich województwach i taki ogólnopolski charakter sieci Moya jest zgodny z naszym założeniem.

Nie narzekacie na brak zainteresowania współpracą ze strony właścicieli niezależnych stacji ?

-Myślę, że na tym wcale niełatwym rynku radzimy sobie zupełnie dobrze. Sieć Moya działa już sześć lat, możemy więc liczyć na rekomendacje właścicieli stacji, którzy z nami współpracują. A dowodem na to, że ta współpraca dobrze się układa jest fakt, że wszystkie 14 umów, jakie skończyły nam się w tym roku, zostało przedłużonych. Co więcej, właściciele tych stacji powierzają nam swoje kolejne obiekty, pod nasze barwy przechodzą też stacje, które wcześniej działały w ramach sieci koncernowych.

Franczyza czy stacje własne - na który model rozwoju stawia się Moya ?

- Opieramy się na franczyzie, bo to najlepszy układ partnerstwa sprzyjający obopólnemu rozwojowi. A tam, gdzie być warto, ale z różnych względów o partnerów ciężko, budujemy i budować będziemy stacje własne. Jak wspomniałem wcześniej, plan zakłada posiadanie 250 stacji w sieci w roku 2019, z czego ok. 50 obiektów stanowić będą stacje własne. Aktualnie w sposób szczególny rozwijamy segment stacji automatycznych, jako strategicznych dla rozwoju działu flotowego. W przyszłym roku pracę rozpoczną obiekty w pobliżu przejść granicznych w: Kołbaskowie, Gorzyczkach, Zwardoniu, w pobliżu trójmiejskich portów, automatyczny słupek powstanie też na stacji blisko przejścia granicznego w Kudowie. W ten sposób, dodając już działające obiekty w nadgranicznych Słubicach i w Różyńcu przy A-4, staniemy się jeszcze bardziej atrakcyjnym partnerem dla firm transportowych obsługujących szeroko pojęte rynki zachodnie

Czy wspomniane obiekty to duże stacje tranzytowe ?

- Nie, to stacje automatyczne, sprzedające jedynie olej napędowy i AdBlue. Generalnie nie planujemy typowych truckstopów czy MOP-ów na wielohektarowych działkach. Od klientów flotowych wiemy, że najważniejsze dla nich są cena i dostępność stacji. W tym segmencie stawiamy zatem na lokalizacje w sąsiedztwie autostrad, dzięki czemu możemy zaproponować przewoźnikom dobre warunki handlowe, bo sami nie ponosimy takich kosztów jak najemcy MOP-ów. Chociaż wcale nie mamy zamiaru być najtańszą siecią, to nasze działania prowadzą do trzymania kosztów w ryzach, a więc i ceny mogą być sensowne.

Zatem tendencja do maksymalizowania powierzchni sklepowo-gastronomicznych przy stacjach, przynoszących niekiedy lepsze dochody od paliwa, przestaje już w Polsce dominować ?

-Przy uniwersalnych stacjach Moya, obsługujących klientów flotowych i indywidualnych, oczywiście sklepy i punkty gastronomiczne funkcjonują, dostępne są różnego rodzaju usługi dodatkowe. Wyniki handlowe wskazują jednak, że sprzedaż przy stacji nie rośnie, przystacyjne sklepy nie mają szans w konkurencji chociażby z powszechnymi wszędzie dyskontami. Zatem sklepy czy gastronomia są dobrym uzupełnieniem dochodów, nie sądzę jednak, by stały się głównym źródłem zarobku stacji paliw.

Wasze plany rozwojowe mogą zastanawiać o tyle, że rozwój deklarują wszystkie sieci, a wiadomo, że sprzedaż paliw w Polsce skacze, nie ma pewności, że będziemy tankowali zawsze więcej. Zarówno konsumpcja indywidualna, jak i transport drogowy powiązane są ściśle z sytuacją ekonomiczną w kraju.

- Według oficjalnych statystyk faktycznie od trzech lat widzimy spadki sprzedaży, ale ta statystyka nie uwzględnia "szarej strefy", o której mówi się, że dotyczy 20% diesla. Mamy nadzieję, że rząd przestanie tolerować tak kosztowną dla budżetu patologię. Osobiście jestem jednak przekonany, że polska gospodarka, w tym transport, niezależnie od przeszkód, jak choćby rosyjskie embargo i płace minimalne w innych krajach, mają dobrą perspektywę na następnych kilka lat.

Czy spółka Anwim, operator sieci Moya, to duży pracodawca ?

- Spółka Anwim to nie tylko operator sieci Moya, ale też znany od lat dostawca hurtowy paliw -miesięcznie sprzedajemy ok. 60 mln litrów paliwa. Anwim nie jest jednak wielką korporacją, pracuje tu ok. 200 osób. Średnie zatrudnienie na stacjach partnerskich to około 10 osób, łatwo więc policzyć, że z siecią Moya powiązanych jest ponad 1 tys. miejsc pracy.

Skromniej, taniej prowadzone stacje to także rozsądne decyzje co do ilości rodzajów paliw ?

- O ile benzyny uszlachetnione to margines, to już ulepszony diesel ON Moya Power liczy się w sprzedaży. Już teraz stanowi ok. 10-12% sprzedawanego napędu, a będzie więcej, bo poprawia się i flota pojazdów w Polsce, i świadomość użytkowników. Opracowane specjalnie dla nas przez krakowski Instytut Nafty i Gazu paliwo On Moya Power zwiększa osiągi silnika, pomaga w uzyskiwaniu oszczędności paliwowych, a różnica w cenie w stosunku do zwykłego diesla nie jest już wcale tak duża.

Trudno sobie wyobrazić sieć stacji bez własnych kart paliwowych, więc i Wy macie swoją Moya Firma...

-Wydaliśmy blisko 30 tys. kart flotowych Moya Firma, korzysta z nich ponad 600 przedsiębiorstw z branży transportowej. Cały projekt, dzięki zaangażowaniu w niego kolegów z Działu Flotowego, okazał się sukcesem -kiedy startowaliśmy, program flotowy był jedynie dodatkiem do oferty sieci Moya, dziś stanowi o jej sile. Ale to nie koniec -rewolucyjną zmianą będzie zwiększenie liczby stacji akceptujących karty Moya Firma o obiekty spoza sieci Moya -w Polsce i za granicą. Za wcześnie, by podawać szczegóły zawartych niedawno porozumień, ale zasięg działania naszych kart zwiększy się o kilkaset procent! Rozwijamy też multipartnerski program flotowy -dziś akceptowane na stacjach tej sieci są karty pięciu operatorów zewnętrznych (UTA, DKV, BZA, EuroWag, a od niedawna także IQ Card), a docelowo operatorów takich ma być około 10. W dobie coraz bardziej energooszczędnych aut osobowych to branżę transportową traktujemy jako swoistą "ostoję" naszego biznesu. Stąd nasz dynamiczny rozwój w kierunku obsługi floty. Jestem przekonany, że po realizacji założonych na przyszły rok planów sieć Moya wejdzie do pierwszej ligi krajowych operatorów flotowych.

Dziękuje za rozmowę

Aleksander Głuś

Znajdujące się w serwisie treści i obrazy są chronione prawem autorskim.

Kopiowanie, rozpowszechnianie i przedruki w jakiejkolwiek formie bez zgody firmy NET POLSKA - ZABRONIONE.

NET POLSKA
71 - 001 Szczecin, ul. Południowa 15,
91 483-70-70 (tel.), 091 482-32-32 (fax.)
www.netpolska.com
copyright © 2001 - 2020