Masz Pytania ? Dzwoń
91 482 32 32
91 483 70 70
  1. Net Polska
  2.  -» Prasa transportowa
  3.  -» Miejsce dla Isuzu
Miejsce dla Isuzu - Rozmowa Polskiego Trakera - kwiecień 2011

Miejsce dla Isuzu

Rozmowa Polskiego Trakera - kwiecień 2011

Rozmowa "Polskiego Trakera" z Mirosławem Królem, dyrektorem generalnym Isuzu Trucks Polska.


Jeden z największych producentów pojazdów użytkowych na świecie wchodzi na polski rynek. Późno?
– To prawda, że Isuzu wchodzi jako jeden z ostatnich producentów. Przed 10 laty inny dystrybutor próbował wprowadzić te lekkie ciężarówki do Polski, ale wtedy inicjatywa nie powiodła się. Również i to obecne podejście miało pewne przeszkody.Mirosław Król Isuzu Trucks Polska ubiegała się o możliwość dystrybucji pojazdów już wcześniej, ale przeszkodził temu kryzys na rynku. W kwietniu 2010 r. uruchomiła swoją działalność w Czechach spółka Isuzu Trucks CEE, z której wywodzi się Isuzu Trucks Polska. Wkrótce opuszczamy nasze biuro w centrum Warszawy i przenosimy się poza centrum.
Z szerokiej gamy pojazdów obejmujących i samochody kierowane na podstawie prawa jazdy B, i spore ciężarówki 18-tonowe wybraliście te, które, Waszym zdaniem, będą najczęściej kupowane przez polskich klientów?
– Dostępne będą dwie gamy. Mniejsza, gama N, to samochody od 3,5, przez 5,0; 6,2 do 7,5 tony DMC. Wszystkie wyposażone są w nowoczesne silniki 3- i 5-litrowe z wtryskiem common rail i spełniające normy Euro-5 EEV. Natomiast gama F to większe ciężarówki o DMC: 10, 11 i 12 ton. Największa może mieć silnik 8-litrowy, także Euro-5 EEV. Mamy już homologacje.
Chyba nie jest łatwo wejść na rynek, na którym są już wszyscy i konkurencja jest całkiem spora?
– Powszechnie wiadomo, że nasz rynek ma potencjał rozwojowy i wierzymy, że jest na nim miejsce na nasze produkty. Lekkie ciężarówki Isuzu są nowoczesne, oferują dobrą ładowność, ale co najważniejsze – są to pojazdy do pracy, proste i niezawodne. Mają dobrze służyć użytkownikom.
Nie da się uciec od pytania o ceny nowych pojazdów.
– Zostaną podane za kilkanaście dni na oficjalnej prezentacji. Jednak, jak wiemy z badań, cena jest dopiero na 4. albo 5. miejscu, jeśli weźmiemy czynniki decydujące o zakupie pojazdów ciężarowych i dostawczych. Ważniejsze są: niezawodność, koszty eksploatacji, osiągi, trwałość. Z pewnością ustalając ceny, bierzemy pod uwagę  punkty odniesienia, jakimi są pojazdy porównywalne konstrukcyjnie i pod względem parametrów, marek, jak: Iveco, Mitsubishi i Nissan.
Jak organizujecie sieć handlową?
– Model oparty jest na dystrybucji bezpośredniej w czterech regionach Polski, których centra będą znajdować się w: Warszawie, Poznaniu, Katowicach i Krakowie. Tam będą pracowali dyrektorzy regionalni, którzy z czasem będą organizować swoją strukturę handlową.
Klienci będą pytali o sieć serwisową…
– To zrozumiałe i mamy obowiązek zapewnić obsługę pojazdów. Trwają obecnie rozmowy z partnerami serwisowymi. To nie będą nowe niezależne warsztaty, lecz te funkcjonujące już i współpracujące z innymi markami. Rozmieszczenie tych partnerskich warsztatów będziemy wiązali także z parkiem pojazdów i flotami w regionach, bo w przypadku takiej gamy sprzedaż flotowa jest konieczna i ważna.
A samochody?
– Nawet dzisiaj, choć rozmawiamy przed oficjalnym uruchomieniem sprzedaży, mógłbym ze stoku technologicznego ściągnąć kilkadziesiąt podwozi Isuzu. Jeśli popyt rósłby zgodnie z naszymi planami, możemy importować z Japonii dowolne ilości podwozi. Jednak zarówno ilości zamawianych pojazdów, jak i sieć serwisowa będą, patrzymy realistycznie, rosły stopniowo, co pozwoli nam przygotować obsługę na dobrym poziomie.
Oferta obejmuje kilkanaście różnych modeli, ale w praktyce jest tak, że importerzy nastawiają się na kilka, dających większe szanse sprzedaży.
– Największy rynek, ale i największa konkurencja występuje w segmencie 3,5 t. Oferujemy całą gamę podwozi, ale oczekujemy zainteresowania w kilku specyficznych segmentach, w których czujemy się mocni. Dotrzemy do grup odbiorców tego typu pojazdów w czterech regionach kraju, przedstawimy im nasze samochody. Przygotowujemy także pojazdy demonstracyjne z różnymi typami zabudów. Podjęliśmy też rozmowy z partnerami finansowymi, którzy zaoferują klientom dogodne warunki na sfinansowania zakupu pojazdów.
Mając doświadczenie wyniesione z pracy w innych markach ciężarowych, wie Pan, że początki mogą być skromne, że zdobywanie rynku wymaga czasu.
– Doświadczenie zdobyte na rynkach Europy, Afryki i Bliskiego Wchodu w branży samochodowej nauczyło mnie trzeźwego spojrzenia na biznes. Dobra strategia, najlepsi ludzie oraz superprodukt to czynniki, które powinny gwarantować sukces. I ja w to także wierzę, jednakże to klient podejmie ostateczną decyzję o zakupie. Musi być przekonany, że dokonał najlepszego wyboru. Nie planujemy, że dostarczymy setki nowych ciężarówek już na początku działalności. Wiemy jednak, że stoi za nami mocna światowa marka, obecność ciężarówek Isuzu na ponad 130 rynkach na świecie, no i odnowiona gama z nowoczesnymi silnikami.
Dziękuję za rozmowę.

Rozmawiał Aleksander Głuś

Znajdujące się w serwisie treści i obrazy są chronione prawem autorskim.

Kopiowanie, rozpowszechnianie i przedruki w jakiejkolwiek formie bez zgody firmy NET POLSKA - ZABRONIONE.

NET POLSKA
71 - 001 Szczecin, ul. Południowa 15,
91 483-70-70 (tel.), 091 482-32-32 (fax.)
www.netpolska.com
copyright © 2001 - 2020