Masz Pytania ? Dzwoń
91 482 32 32
91 483 70 70
Minister podniesie mandaty - Informacja Polskiego Trakera - wrzesień 2012

Minister podniesie mandaty

Minister podniesie mandaty. W czasie debaty zorganizowanej w Krakowie przez Instytut Studiów Strategicznych, Sławomir Nowak przedstawił pomysły na ograniczenie wypadków.

Informacja Polskiego Trakera - wrzesień 2012


ISS, będący miejscem debat i przygotowujący ekspertyzy i opinie dla instytucji państwowych i polityków, zajmował się od dawna problematyką bezpieczeństwa choć głównie zewnętrznego, teraz zaprosił ministra Nowaka i byłego ministra transportu Tadeusza Syryjczyka, by rozmawiali o bezpieczeństwie drogowym. To było pierwsze publiczne wystąpienie poświęcone tej tematyce. I było dość mocne w odbiorze. Po przedstawieniu oceny sytuacji z dużą ilością danych statystycznych minister powiedział, że już otrzymując tekę od premiera uzgodnił z nim, że tematyka bezpieczeństwa będzie priorytetowa.

Polska nadal jest liderem pod względem ilości wypadków i ilości ofiar i co może najgorsze - pod względem poziomu zagrożenia na drogach. To zagrożenie jest średnio dwa razy większe niż średnio w Unii. Co dwie godziny ginie ktoś na polskich drogach, a wśród najważniejszych przyczyn nadmiernej ilości wypadków są prędkość, niebezpieczne zachowania i alkohol.

Największy z prowadzanych dotychczas projektów ogólnokrajowych poświęconych bezpieczeństwu - Gambit - nie osiągnął sukcesu, dlatego zdaniem ministra, konieczne jest zintegrowanie działań wszystkich instytucji zajmujących się bezpieczeństwem pod kierownictwem GDDKiA.

W Narodowym Programie Bezpieczeństwa (przyjmowanym przez rząd uchwałą RM) stawiany jest cel dalekosiężny czyli zero wypadków oraz cele pośrednie, zmniejszenie ilości ofiar o połowę czyli do ok. 2000 rocznie. Już w przyszłym roku program zakłada zmniejszenie ilości ofiar wypadków do ok. 3200.
Będzie to wymagało kształtowania bezpiecznych zachowań uczestników ruchu, bo mamy jedną z najniższych w Europie kultur jazdy. Konieczna jest poprawa infrastruktury oraz zmniejszenie ciężkości wypadków.

Mimo że ostatnio zaostrzano kary za wykroczenia drogowe - zapowiedź ministra radykalnego podniesienia grzywien za wykroczenia w tym szczególnie za przekroczenia prędkości, spowodowała zmrożenie słuchających. Te zmiany maja być przygotowane do końca roku. Zmiany wielu przepisów wymagają decyzji Sejmu.

- Ostateczne decyzje będą polityczne - powiedział minister - ale wcześniej potrzebujemy dyskusji eksperckiej, w pełni apolitycznej.
- Zaproponujemy zabieranie prawa jazdy za 2 przekroczenia prędkości, skończymy z tolerancją fotoradarową - twardo deklarował Nowak. Kierowcy przekraczający prędkość boją się dwóch rzeczy - wysokich kar i fotoradarów. Tych będzie dużo więcej, a ponadto karami będą obciążani właściciele pojazdów, co utrudni wymigiwanie się od mandatów.
Kolejne złapanie kierowcy na fotoradar będzie oznaczało podwojenie mandatu. Minister zapowiedział także koniec tolerancji 10 km/h, czyli ukrytego i nieuzasadnionego niczym tolerowania przekroczeń obowiązującej prędkości o 10 km/h. O ile na autostradach nie będzie mierzona średnia prędkość wynikająca z czasu przejazdu, o tyle na drogach ekspresowych - owszem. Mimo nadchodzących chudych lat, stawiających pod znakiem zapytania finansowanie programu, minister uważa, że nie wolno rozkładać rąk i rezygnować z walki.

Zdaniem drugiego uczestnika debaty T. Syryjczyka, nie ma w Polsce problemu przepisów, a tylko egzekucji już istniejących. Przyczyny, dla których mamy tak dużo wypadków nie wynikają z kiepskiej ciągle infrastruktury, ale raczej obyczajowości. W żadnym innym kraju nie obserwuje się takiej ilości wyprzedzania samochodów, które nie przynoszą zysków czasowych, a służą wyłącznie podkreśleniu swojej "tożsamości", czyli być może " wyższości". Zdaniem T. Syryjczyka, przekaz o wypadkach podawany przez media bywa spłycony i nieprawdziwy. Pod względem wypadków i zachowań drogowych jesteśmy jedną nogą "na Wschodzie" mówił Syryjczyk i musimy jako społeczeństwo dokonać wyboru, w którą stronę zmierzamy. Jako przykład podawał potężny opór przy próbach wprowadzania świateł dziennych albo zakładania odblasków na odzieży pieszych. Zdaniem ministra Nowaka przepisy dotyczące czasu pracy kierowców zawodowych są dobrze skrojone, ilość kontroli samochodów użytkowych podwoiła się i należy poprawiać czyli zaostrzać egzekucję.

Minister stwierdził także, że nie jest problemem ilość wypadków powodowanych przez kierowców zawodowych będących pod wpływem alkoholu. A zapytany o poziom techniczny floty polskich ciężarówek stwierdził, że są jednymi z najnowocześniejszych w Europie, ale i tak nie da się uniknąć zmian związanych w z wprowadzeniem Euro-6, czyli takich rozwiązań, które spowodują, że będzie się bardziej opłacało użytkować nowe ciężarówki. Zapytany o hasło "TIR-y na tory" ocenił ten pomysł jako absurdalny, ale dodał, że intermodalność nie powinna zostawać hasłem, bo należy pozwalać na zarabianie na różnych rodzajach transportu.

Gość odniósł się także do poślizgów w budowie autostrad. Jest to kwestia kryzysu w budownictwie, ale i zarządzania kontraktami. Bo skoro średnia cena kilometra autostrady wynosi już ok. 10 mln euro, czyli tyle, ile na Zachodzie, to dlaczego oni potrafią a my nie.

Potwierdził także zamiar chronienia drobnych usługodawców pracujących dla konsorcjów autostradowych, czemu służy nowa ustawa podpisana przez prezydenta. Minister skomentował także niedawną liberalizację w wymianie zezwoleń transportowych między Polską a Rosją. Uznał zmiany za duży sukces i zapewnienie trzech lat stabilnej współpracy.
Czy jednak nagła liberalizacja przewozów towarowych, w sytuacji gdy występuje nierównowaga potencjałów gospodarczych, nie może być zagrożeniem dla naszych przewoźników? - zapytaliśmy ministra.
Mamy bardzo mocny transport międzynarodowy, ok. 180 tys. ciężarówek potrafiących wykonać każde zadanie. Pytałem przewoźników czy po liberalizacji wytrzymają otwartą rywalizację ona rynku i odpowiedzieli, że dadzą radę. W porozumieniu ważne jest nie tylko zwiększenie ilości samych zezwoleń, ale i kwestia interpretacji zapisu o kraju pochodzenia ładunku. Xx Uzgodniliśmy, że towary ładowane w Polsce będą traktowane jak xx. Oczywiście praktyka zadecyduje.

Aleksander Głuś

Znajdujące się w serwisie treści i obrazy są chronione prawem autorskim.

Kopiowanie, rozpowszechnianie i przedruki w jakiejkolwiek formie bez zgody firmy NET POLSKA - ZABRONIONE.

NET POLSKA
71 - 001 Szczecin, ul. Południowa 15,
091 483 70 70 (tel.), 091 482 32 32 (fax.)
www.netpolska.com
copyright © 2001 - 2019