Masz Pytania ? Dzwoń
91 482 32 32
91 483 70 70
  1. Net Polska
  2.  -» Prasa transportowa
  3.  -» Na Wschód - z oporami.
Na Wschód - z oporami. - Informacja Polskiego Trakera - lipiec 2014

Na Wschód - z oporami.

Informacja Polskiego Trakera - lipiec 2014

Wydarzenia na Ukrainie w powiązaniu z utrudnieniami wjazdu ciężarówkami do Rosji oraz zakazem importu mięsa z Polski mogą wpływać na wielkość obrotu handlowego między naszymi krajami. Jednak trudno to dokładnie oszacować.


Problem zaczął się w zeszłym roku, gdy Rosja praktycznie zablokowała możliwość korzystania z karnetów TIR, na podstawie których dokonuje się większości międzynarodowych transportów drogowych poza Unię Europejską. Formalnie nie wypowiadając konwencji TIR, Rosja wprowadziła dodatkowe obowiązkowe gwarancje płatne przy wjeździe na teren RF. Pod naciskiem IRU i UE władze Federacji Rosyjskiej przedłużyły termin obowiązywania Trudna droga na wschódumowy między FTS – Federalną Służbą Celną Rosji a rosyjskim stowarzyszeniem przewoźników ASMAP na gwarantowanie karnetów TIR. Termin mija z końcem czerwca br., a jak dotychczas międzynarodowe wysiłki na rzecz przywrócenia stanu poprzedniego nie zakończyły się sukcesem.

Co prawda dolegliwość utrudnień celnych jest dla naszych przewoźników o tyle niska, że między Polską a Rosją leży Białoruś, która respektuje przepisy konwencji TIR. Oznacza to, że można dojechać daleko na wschód na karnecie i dopiero – jeśli odbiór towaru przewidziany jest gdzieś dalej w Rosji albo np. w Kazachstanie – w pierwszym urzędzie celnym w Rosji wykupić nowe rosyjskie gwarancje. Przez niektórych nazywane są biletami wjazdowymi, a ich cena uzależniona jest od długości trasy i wartości frachtu.

Zapytaliśmy w ZMPD, które dystrybuuje karnety TIR w Polsce, o ewentualny spadek ilości wydawanych dokumentów.

– Ogólna liczba karnetów TIR w 2013 roku była wyższa niż w roku 2012 – mówi dyr. Ewa Suszyńska z departamentu TIR – przekroczyliśmy 316 tys.

Także w pierwszych miesiącach 2014 r. liczba wydawanych karnetów była na podobnym, stabilnym poziomie ok. 26 tys. karnetów miesięcznie.

Dla zobrazowania skali problemu można podać, że w ub. roku największą liczbę karnetów zamówiły: Turcja (540 tys.), Rosja (530 tys.) i Białoruś (170 tys.). ZMPD w 2013 r. wydało ponad 316 tys. karnetów. Na same przewozy z naszego kraju do Rosji polscy przewoźnicy wykorzystali ponad 200 tys. karnetów, niemal tyle sam, co rok wcześniej, na przewozy na Ukrainę – blisko 12 tys. karnetów. Z punktu widzenia ilości karnetów ZMPD zauważyło spadek wydawanych dokumentów w grudniu 2013 r., ale w styczniu br. ta tendencja minęła i przewoźnicy podjęli jazdę.

W tej masie były karnety odrzucone przez rosyjską służbę celną, która nie uznała gwarancji celnej zawartej w tym dokumencie i nakazała wykupienie dodatkowej, rosyjskiej. Polscy przewoźnicy oddali 1200 karnetów, za które IRU i ZMPD zwraca im koszty wydania karnetu wraz z opłatą manipulacyjną. Zapowiadane ujednolicenie przepisów prawa w krajach Unii Euroazjatyckiej – w Rosji, Białorusi i Kazachstanie – może oznaczać pogorszenie sytuacji naszych przewoźników.

W tej sytuacji IRU zapowiada możliwość zablokowania wydawania karnetów przez ASMAP, co uderzyłoby bezpośrednio w rosyjskich przewoźników. O zmianach w ilości przewozów do krajów wschodnich mogłyby mówić ilości zezwoleń wydawanych przez BTM. Tu dane mogłyby zaskakiwać, bo np. w czwartym kwartale 2013 r. wydano 40 925 zezwoleń białoruskich, 49 705 rosyjskich i 14 226 ukraińskich, a w I kwartale 2014 r. już odpowiednio: 65 593, 66 834, 21 569 zezwoleń. Nawet jeśli są to tylko pobrane zezwolenia, biorąc pod uwagę, że zwykle końcówka roku jest najbardziej pracowita dla transportu, widać wzrost przewozów, przynajmniej potencjalny. Jednak jest to reguła już od lat, że na początku roku pobierane są większe ilości zezwoleń. Porównanie do I kwartału 2013 r. pokazuje podobne tendencje.

Po analizie wykorzystania zezwoleń w pierwszych miesiącach roku społeczna komisja ds. zezwoleń wnioskowała ostatnio o podjęcie starań o zwiększenie ilości zezwoleń m.in. na Białoruś, do Kazachstanu i Uzbekistanu. Niezależnie od przeszkód i utrudnień technicznych wymiana handlowa cierpi z innych powodów. Michał Wereszczyński z siedleckiej firmy Marwer, specjalizującej się w przewozach chłodniczych na Wschód, zauważa wyraźny spadek przewozów do Rosji z Europy oraz do Rosji z Polski.

– Rosjanie nie mają pieniędzy na niektóre towary, a nikt nie jest skłonny wysyłać pełnej chłodni słodyczy, albo naczepy z krowami, na kredyt – mówi M. Wereszczyński. Dlatego Marwer nadal jeździ do Rosji, ale wolne moce skierował na inne kierunki, np. do Grecji. Jeździ też więcej z Europy do Polski.

Aleksander Głuś, fot. SC

Znajdujące się w serwisie treści i obrazy są chronione prawem autorskim.

Kopiowanie, rozpowszechnianie i przedruki w jakiejkolwiek formie bez zgody firmy NET POLSKA - ZABRONIONE.

NET POLSKA
71 - 001 Szczecin, ul. Południowa 15,
91 483-70-70 (tel.), 091 482-32-32 (fax.)
www.netpolska.com
copyright © 2001 - 2020