Masz Pytania ? Dzwoń
91 482 32 32
91 483 70 70
  1. Net Polska
  2.  -» Prasa transportowa
  3.  -» Nic na siłę
Nic na siłę - Wywiad Polskiego Trakera - wrzesień 2013

Nic na siłę

Wywiad Polskiego Trakera - wrzesień 2013

Rozmowa "Polskiego Trakera" z prezesem DAF Trucks NV Harrie Schippersem


Na bardzo konkurencyjnym rynku samochodów ciężarowych europejscy producenci inwestowali ostatnio w technologie Euro-6. Niektórzy wydali na dopasowanie pojazdów do nowej normy i ich odnowienie kilkaset milionów euro, a inni kilka miliardów. Czy, Pana zdaniem, te różnice mogą jakoś wpłynąć na sytuację ekonomiczną poszczególnych firm?

– Klienta raczej nie interesuje to, ile kto wydał. Interesują go efekty, czyli walory oferowanych samochodów. A pieniądze? Tak czy inaczej, trzeba je było zarobić, w przeszłości albo teraz. Ewentualnie zaciągnąć zobowiązania do spłaty w przyszłości. Nasza strategia jest tu jednak jasna, ponieważ DAF jako część Paccara jest zdrową finansowo firmą. Choć Paccar nie publikuje Harrie Schippers - prezes DAF Trucks NVfragmentarycznych wyników finansowych, a jedynie skonsolidowane, z innych źródeł można dowiedzieć się, że DAF miał w ostatnich latach zyski rzędu 250-300 mln euro, a jednocześnie sporo inwestował. W ub. roku zrealizowane inwestycje sięgnęły rekordowej wysokości 300 mln euro. Ponieważ nawet w bardzo trudnych latach kryzysu mieliśmy pozytywne wyniki finansowe, dało nam to unikatową możliwość finansowania rozwoju z bieżących zysków. Przypomnę zarazem, że Paccar, czwarty na świecie producent samochodów ciężarowych, 78. rok z rzędu notuje zyski. I, zgodnie ze swoją polityką, sam finansuje swoje inwestycje, nie sięgając po ryzykowne kredyty.

Paccar ma trzy marki: DAF, Kenworth i Peterbilt, a ponieważ ostatnie lata były pomyślniejsze dla rynku amerykańskiego, można założyć, że z zysków amerykańskich była finansowana część wydatków DAF-a…

– Te trzy marki są podobne wielkością, ale i osiągają zbliżone wyniki. Kontrolujemy to starannie i monitorujemy. My finansujemy się sami, tym bardziej że Kenworth i Peterbilt przeszły ostatnio bardzo poważne inwestycje w odnowienie gam produktowych. W sumie portfolio trzech marek jest tak nowoczesne jak nigdy.

DAF jest na fali wznoszącej od 20 lat, cały czas poprawia udziały w rynku i z najmniejszej firmy stał się jedną z największych. Macie już ponad 16% rynku europejskiego i zapowiadacie osiągnięcie 20%. Kiedy?

– Nie jest to celem zapisanym na jakiś jeden konkretny rok, ale ponieważ dotąd wszystkie nasze cele zostały zrealizowane i ten zrealizujemy. Kiedy – to zależy nie tylko od nas, ale od sytuacji ekonomicznej, na którą nie mamy wpływu. Na pewno wymaga to ciężkiej pracy. Mamy jednak argumenty: jesteśmy zdeterminowani, mamy doskonałą sieć, sprawne serwisy, pojazdy o bardzo wysokiej produktywności i nowe finansowanie zakupów.

W ub. roku tylko dwie marki poprawiły udział w rynku, inne raczej obniżyły lub utrzymały stan. Dlaczego?

– Bo to jest przecież gra nazywana 100%. Gdy jeden konkurent zyskuje, inni muszą tracić...

Ale dlaczego dwie konkretne zyskiwały…

– Nie wiem, jak to jest w przypadku innych. Mogę mówić jedynie o swojej firmie. Mieliśmy dobry produkt i dobrze pracującą sieć handlowo-serwisową. Być może sytuacja ta pokazuje wyższość prywatnej sieci dealerskiej. Niektórzy wątpią w możliwości niezależnych partnerów, my widzimy ich zalety. Bo taki dealer doskonale zna swój teren i środowisko i jest nastawiony na wzrost swojej sprzedaży. I on sam walcząc o zamówienia, naciska nas, czego może czasem nie lubimy, podpowiadając zarazem, co i kiedy mamy produkować. Taki dealer jest wymagającym, trudnym, ale wspierającym nasze cele partnerem biznesowym.

W czasach obniżonego popytu na samochody kluczowe jest wykorzystanie fabryk…

– Mamy dwie fabryki i pracują na dwie zmiany.

Jaki będzie wynik rynku europejskiego w 2013 r.?

– Przewidujemy 210-225 tys. samochodów, czyli podobnie jak w roku poprzednim.

Wiadomo, że przewoźnicy, jak na razie, chętniej kupują ciągniki Euro-5. Nazywane jest to pre-buy efect, a jeśli nadal będzie wysoki popyt na Euro-5, to skąd weźmiecie tyle pojazdów? Skrócicie wakacje w fabrykach?

– Mamy fabryki tradycyjnie zamknięte przez dwa tygodnie lata. Przy obecnym poziomie wytwarzania, ok. 165 pojazdów na dzień, nasza produkcja pokrywa zakładany popyt. W przypadku jego zwyżki możemy ewentualnie zwiększyć produkcję na drugiej zmianie, która jest mniej obciążona. Bardzo pilnie monitorujemy sytuację na rynku.

Mimo sukcesów biznesowych firmy pracownicy mogą być trochę zmęczeni, wzrost wydajności to także większy wysiłek ludzki…

– Myślę, że są generalnie zadowoleni, bo mimo kryzysu mieli ostatnie 1,5 roku stałej pracy. Płace są konkurencyjne w regionie. Mam zwyczaj dwa razy w roku robić spotkanie załogi, ok. 5000 osób. Mówię im o planach, o sytuacji, kilka tygodni temu też przedstawiałem sytuację i mogłem zapewnić o dobrych perspektywach pracy oraz rozwoju firmy.

Czy przejście do Euro-6 może wpływać na sytuację firm, czy Euro-6 nie jest ważne?

– Jest ważne i dlatego jestem zadowolony, że nasze wejście z nową gamą Euro-6 zostało tak dobrze przyjęte.

A czy wymiar firmy jest obecnie ważny, czy "duży może więcej"?

– Nasze inwestycje określiłbym jako średnie, zestawiając je z konkurencją. I są to, w naszej ocenie, prawidłowe wartości. Zbyt duża firma też nie jest dobra, bo niekiedy traci zalety skali produkcji, elastyczność zmian i dopasowania się do rynku.

Ale skala nie była dotąd Waszym atutem...

– …na pewno nie była 15 lat temu... Obecnie nasza wielkość i potencjał są takie, że możemy inwestować i rozwijać się w prawidłowy sposób.

Niejeden zastanawia się, na czym polega tajemnica sukcesów DAF-a

– DAF nie jest tani, ale jest wydajny i jako samochód, i jako firma. Nasza wartość, firmy i ciężarówki, jest przyjemnym zaskoczeniem dla klienta, gdy nas pozna. A statystyki potwierdzają dobre osiągnięcia spółki.

Ponadto właściciele zdecydowali, że nie poszliśmy 10 lat temu inwestycjami w inne rejony świata, a była pokusa i niektórzy wydali pieniądze. Najpierw musimy umocnić się w Europie – zdecydowali szefowie, i to robimy. Uważamy, że nic na siłę, wszystko trzeba robić krok po kroku. I to dotyczy np. trwającej inwestycji w Brazylii.

 

Dziękuje za rozmowę.

Rozmawiał Aleksander Głuś

Znajdujące się w serwisie treści i obrazy są chronione prawem autorskim.

Kopiowanie, rozpowszechnianie i przedruki w jakiejkolwiek formie bez zgody firmy NET POLSKA - ZABRONIONE.

NET POLSKA
71 - 001 Szczecin, ul. Południowa 15,
91 483-70-70 (tel.), 091 482-32-32 (fax.)
www.netpolska.com
copyright © 2001 - 2020