Masz Pytania ? Dzwoń
91 482 32 32
91 483 70 70
  1. Net Polska
  2.  -» Prasa transportowa
  3.  -» Program dla każdego
Program dla każdego - Wywiad Polskiego Trakera - listopad 2010

Program dla każdego

Wywiad Polskiego Trakera - listopad 2010

Rozmowa "Polskiego Trakera" z Jerzym Jezuitem z DKV Euro Service Polska.


DKV właśnie wprowadza nową usługę nazywaną eReporting DKV, która ma pomóc w prawidłowej eksploatacji samochodów użytkowych poprzez dostarczanie operatorom większej ilości informacji. Na czym polega podstawowa różnica między eReportingiem a poprzednio stosowanym systemem?

- Zmiana jest przede wszystkim w warstwie technologicznej. Stary system był jakby hybrydą, w której staraliśmy się dostarczać różne informacje, ale docierały one do odbiorców z opóźnieniem i nie zawsze w takiej postaci, która ich zadowalała. Rozmowa Polskiego Trakera z Jerzym Jezuitem z DKV Euro Service PolskaTeraz z nowym narzędziem możemy raportować wiele elementów łącznie. To dla nas kilka kroków do przodu, a dla klienta możliwość otrzymania i obróbki wszystkich danych z całej Europy w jednym miejscu, łatwym do odczytu i obsługi.

Jako firma dostarczająca kompleksowe produkty i usługi dla przedsiębiorstw transportowych zawsze przywiązywaliśmy dużą wagę do wsparcia naszych klientów w zakresie analiz bazujących na danych generowanych przez użycie kart DKV. Obecnie nasza oferta to nie tylko karty, ale również inne urządzenia do poboru opłat drogowych czy też usługi finansowe, tj. jedyny na rynku system Fakturowania Netto, zwroty akcyzy itd.

Jednak już wcześniej dostarczaliście swoim klientom faktury za wydatki zagraniczne.

- Owszem, podkreślmy nie tylko zagraniczne, ale również krajowe. Zagraniczne faktury nasi klienci otrzymują razem z fakturami za transakcje wykonane w Polsce. Faktury zagraniczne uwzględniają już odzyskany podatek VAT i klient ponosi koszt netto. Już od kilku lat do naszych klientów oprócz faktur w postaci papierowej wysyłane są również faktury w formacie elektronicznym z rozszerzeniem *pdf. Obecnie nowością jest to, że każdy klient ma możliwość samodzielnego pobrania sobie zestawu swoich faktur za pośrednictwem odpowiedniego miejsca w naszym systemie. Do klientów zainteresowanych bezpośrednim importem pozycji faktur wysyłamy nadal pliki w odpowiednim formacie elektronicznym.

Nowości w systemie eReportingu jest wiele, np. możliwość tworzenia własnych raportów, możliwość definiowania powiadomień o zaistnieniu transakcji, która może budzić nasz niepokój, możliwość zebrania i analizowania analitycznego wszystkich danych o opłatach drogowych ze wszystkich krajów Europy, możliwość wysyłania raportów środowiskowych m.in. dotyczących stanu licznika i stanu paliwa. Te ostatnie wymagają, by kierowca w czasie tankowania wprowadził oprócz PIN-u także dokładny stan licznika.

Po powrocie z trasy, trzydniowej albo trzytygodniowej, dyspozytor siada na pięć minut z kierowcą i przeglądając na ekranie wszystko, co zostało zapisane w programie, może błyskawicznie weryfikować: tankowania, usługi serwisowe, opłaty za autostrady itd. System poda wszystkie niezbędne dane, jak: datę, godzinę, miejsce, litry i stan licznika. Można to na gorąco porównać np. z wydrukiem potwierdzenia z terminalu na stacji.

Może przyjrzyjmy się funkcjom, jakie spełnia eReporting. Na pewno informuje o zakupach paliwa przy wykorzystaniu kart DKV?

- Podstawowy i zresztą darmowy moduł to " moje transakcje". To znacznie więcej niż prosta informacja o zakupach paliwa. Klienci DKV wiedzą, że przy użyciu karty można o wiele więcej niż kupować paliwo. W tym obszarze klient ma do dyspozycji pięć podstawowych raportów predefiniowanych przez DKV. Są to: "Transakcje przed rozliczeniem", czyli dane pojawiające się na bieżąco, a nieumieszczone jeszcze na fakturach DKV, "Transakcje w podziale na nr rejestracyjne" - w tym miejscu klient otrzymuje informacje o transakcjach przypisanych do poszczególnych pojazdów, które już zostały umieszczone na fakturach DKV. "Transakcje w podziale na kraje serwisowe" - dane segregowane są i posortowane krajami i grupami towarowymi.

Ostatnie dwie analizy to wykazy aktywnych i nieaktywnych kart i urządzeń posiadanych przez klienta. Te dwa raporty pozwalają zapanować nad dużą ilością posiadanych kart i urządzeń, np. do uiszczania opłat autostradowych.

Drugi moduł to opłaty drogowe. Został on właśnie rozszerzony i ulepszony. Przekazujemy przewoźnikom tak dokładne dane, jak tylko pozwala na to operator autostradowy. A więc zaczynając od określenia bramki, przez dokładny czas wjazdu. Zintegrowaliśmy dane spływające z różnych państw, od różnych operatorów autostradowych, i klient dostaje to w jednym miejscu. System daje możliwość zapisania tych danych na dysku lokalnym użytkownika w jednym z trzech formatów: gotowego zestawienia to *pdf, zestawienia do dalszej obróbki w arkuszu kalkulacyjnym *xls lub *csv.

Trzeci moduł: " wydatki poza planem", pozwala na informowanie dyspozytora o odchyleniach, które wykonuje kierowca w stosunku do zasad przyjętych w firmie. Np. jeśli ustalono, że nie tankujemy powyżej 200 litrów, a on to zrobi, dyspozytor natychmiast jest informowany. Jeśli jedzie droższą autostradą, zamiast zalecanej tańszej, również jest informacja on-line.

Pozostałe dwa bardzo ważne dla użytkowników moduły to "Kalkulacja średniego zużycia paliwa" i "Raporty środowiskowe" (dotyczące m.in. emisji CO 2). Dla poprawnego funkcjonowania tych dwóch narzędzi niezbędne jest posiadanie zapisów ze stanami liczników podczas tankowania. Jeżeli kierowcy wprowadzają na bieżąco te dane podczas transakcji na stacji paliwowej, stany te znajdują się już w systemie i wystarczy z nich tylko skorzystać. W przypadku gdy kierowcy nie wprowadzili tych danych, można je dopisać ręcznie - np. z innego obszaru takiego jak notatka ręczna kierowcy, karta drogowa lub system monitoringu tankowań GPS. Bardzo ważny jest fakt, że klient otrzymuje dodatkowe narzędzia kontroli kosztów dla zdefiniowanych przez siebie pozycji, takich jak konkretne samochody czy też dodatkowe definicje MPK, czyli miejsc powstawania kosztów, i to wszystko w statycznych lub dynamicznych przedziałach czasowych.

Przesyłanie informacji do firmy, pewnie gorsze, było już jednak w starym systemie?

- Jak pan słusznie zauważył, informacje o transakcjach były już wcześniej od wielu lat dostarczane naszym klientom poprzez tzw. Menedżer Transakcji DKV. eReporting pozwala jednak na więcej, co widać choćby po możliwości analizowania danych. Odbiorca, np. dyspozytor floty, może w dowolny sposób sortować, układać i monitorować różne aspekty zużycia paliwa lub płatności autostradowych. Tworzyć własne raporty dla wybranych pojazdów lub ich grup. Może zdefiniować warunki powiadomień, które będą go informować via e-mail o zdarzeniach, o których chce być informowany. To właściwie nieograniczona możliwość ustawiania sposobu, w jaki potężna ilość danych dociera do firmy.

Te dane można ściągnąć na komputer i np. w Excelu obrabiać stosownie do naszych potrzeb. Bo możliwe jest wykorzystanie zapisów: pdf, xls i csv.

Te szczegóły mogą wskazywać, że do obsługi nowej funkcjonalności DKV trzeba mieć wiedzę i sprzęt wymagające inwestycji...

- Wcale nie. Nasi klienci to ludzie inteligentni z wypracowaną przez lata metodologią działania; my, towarzysząc im od lat, staramy się dostarczyć im narzędzia adekwatne do ich potrzeb i nadążać za zmianami, które niesie postęp w technologii. W każdej firmie jest komputer z internetem, wiele z nich korzysta z innych programów ułatwiających pracę - flotowych, planistycznych, księgowych. A posługiwanie się eReportingiem jest proste i intuicyjne. Jeden z klientów, zaskoczony po prezentacji modułu analiz kosztów zużycia paliwa, powiedział: "Przecież to jest to, o co chodzi i to, co ja miałem przez lata w zeszycie"! Gdyby jednak ktoś potrzebował wsparcia - bardzo chętnie zespół DKV wyjaśni wątpliwości i pomoże.

A w jakiej postaci klient dostaje raporty z transakcji?

- Jest tu pięć podstawowych modułów, a w tych modułach wstępnie przez nas zdefiniowane raporty. Mamy zatem możliwość pracy z gotowymi zestawieniami, które "ad hoc" każdy klient może wykorzystać natychmiast po zalogowaniu się na swoje konto na naszej stronie internetowej.

Równie ważne, że klient może samodzielnie "ożywić system", tworząc dowolną ilość swoich własnych raportów i zestawień.

Użytkownikami są raczej duże, flotowe firmy...

- To jest program absolutnie dla każdego naszego klienta, zarówno tego z jedną czy też kilkuset naszymi kartami. Dla firmy flotowej czy też dla dużej firmy transportu towaru czy autobusowej. Dla każdej firmy jeżdżącej po całej Europie, jak i dla każdej tylko w Polsce. Niewątpliwie najbardziej skorzystają na nim ci, którzy działają w szerokim zakresie z naszych usług. My już dawno zauważyliśmy, że często z małych firm generowane są największe wydatki liczone na jeden pojazd.

No to jeśli nie te największe, to pewnie te najlepiej zorganizowane, najbardziej nowocześnie prowadzone firmy...

- To nieprawda, że w firmie prowadzonej przez młodego menedżera wszystko jest nowocześnie zorganizowane. Z doświadczenia wiem, że firmy kierowane przez starszą, doświadczoną kadrę pokonały już dawno wcześniejsze opory i chętnie stosują wsparcie informatyczne. A w naszej propozycji niepotrzebne są inwestycje, wystarczy standardowy komputer z przeglądarką internetową i możemy zaczynać.

No właśnie, jak to wygląda od strony ekonomicznej?

- Wszystkie podstawowe moduły - "Moje transakcje", "Opłaty drogowe", "Analizy nieprawidłowości", "Średnie zużycie paliwa", "Emisja CO 2" - są darmowe. Jeśli klient potrzebuje modułu tworzenia raportów własnych oraz ostrzeżeń wysyłanych poprzez e-mail/ sms, płaci symboliczną kwotę miesięczną. Ale do końca roku z całością funkcjonalności można zapoznać się za darmo.

Jeśli usługa ma być darmowa lub tania, gdzie korzyść dla jej operatora?

- DKV - jak już wcześniej wspominałem - bardzo dawno przestał być wyłącznie dostawcą kart paliwowych. Świadczymy bardzo szeroki wachlarz usług dla transportu. Chcemy więc zachęcić poprzez tą dodatkową usługę do szerszej współpracy tak dotychczasowych, jak i nowych klientów.

Dziękuje za rozmowę.

Rozmawiał Aleksander Głuś

Znajdujące się w serwisie treści i obrazy są chronione prawem autorskim.

Kopiowanie, rozpowszechnianie i przedruki w jakiejkolwiek formie bez zgody firmy NET POLSKA - ZABRONIONE.

NET POLSKA
71 - 001 Szczecin, ul. Południowa 15,
91 483-70-70 (tel.), 091 482-32-32 (fax.)
www.netpolska.com
copyright © 2001 - 2020