Masz Pytania ? Dzwoń
91 482 32 32
91 483 70 70
  1. Net Polska
  2.  -» Prasa transportowa
  3.  -» Przepisy nie do ogarnięcia
Przepisy nie do ogarnięcia - Informacja Polskiego Trakera - maj 2011

Przepisy nie do ogarnięcia

Informacja Polskiego Trakera - maj 2011

Ponad 250 osób wzięło udział w konferencji "Praktyczne metody organizacji firmy transportowej w 2011 roku w świetle rewolucyjnych zmian narzuconych rozporządzeniami unijnymi"


Ponad 250 osób wzięło udział w konferencji „Praktyczne metody organizacji firmy transportowej w 2011 roku w świetle rewolucyjnych zmian narzuconych rozporządzeniami unijnymi”, która odbyła się w Krakowie ostatniego dnia marca.

konferencja

Do grodu Kraka zjechali przewoźnicy oraz przedstawiciele stowarzyszeń i zrzeszeń transportowych praktycznie z całej Polski, by zapoznać się z rewolucyjnymi zmianami prawnymi, jakie będą miały miejsce w polskim transporcie w roku 2011 r. Organizatorzy spotkania, czyli Ogólnopolskie Stowarzyszenie Uczestników Rynku Komunikacji Samochodowej i Transportu Drogowego „Najlepsza Droga” oraz Kancelaria Prawna Viggen zadbali, by program konferencji był wszechstronny i obejmował najważniejsze zagadnienia. „PT” został patronem medialnym tego wydarzenia.

Już pierwsze wystąpienie specjalisty ds. transportu publicznego Wojciecha Glenia, który omówił zmiany w organizacji transportu na podstawie Ustawy o publicznym transporcie zbiorowym, która weszła w życie 1 marca 2011 r., nie pozostawiło cienia wątpliwości, że na spotkaniu mowa będzie o sprawach ważnych, o których właściwie przewoźnicy nie wiedzą za wiele... Stąd prelekcja przerywana była co chwilę konkretnymi pytaniami zadawanymi z sali, a odpowiedzi nie zawsze były zgodne z oczekiwanymi. Szczególnie aktywna była grupa lubelskich przewoźników, która pytaniami zdominowała tę część konferencji.

Potem przyszła pora na omówienie zmian w rozporządzeniu 1071/2009 WE. Monika Skowyra z Kancelarii Prawnej Viggen skoncentrowała się na przybliżeniu zasad organizacji bazy, utraty zezwoleń, poświadczeń sytuacji finansowej firmy i odpowiedzialności posiadacza Certyfikatu Kompetencji Zawodowych. Jej również nie dane było spokojnie prowadzić prelekcję, bo przewoźnicy na gorąco zadawali pytania. I ponownie okazało się, że wieloma zmianami są kompletnie zaskoczeni, a największe poruszenie wywołały te dotyczące uprawnień związanych z posiadaniem CKP. W odpowiedziach wspomagał ją właściciel kancelarii Mariusz Miąsko, który sam stwierdził, że nowe przepisy są nie do ogarnięcia i nie dziwi go fakt, że dla większości zebranych wiele tematów jest nowych. Jednocześnie nie kryjąc zdumienia, że przewoźników przez 2 lata nikt nie ostrzegał o zagrożeniach wynikających z nowego stanu prawnego.

Kolejne prelekcje dotyczyły zmian w ustawie o czasie pracy kierowców (Karolina Kruczek – KPV), praktycznych metod ograniczania odpowiedzialności przewoźników oraz kierowców (Aneta Kałuża-Plaskota, prezes KPV, oraz Mariusz Miąsko), nowych zasad realizacji kabotażu rzeczy i osób – rozporządzenie 1072/2009 WE (Aneta Kałuża-Plaskota), zmian dotyczących organizacji transportu międzynarodowego rzeczy wchodzących w bieżącym roku (Monika Skowyra), zasad organizacji transportu międzynarodowego osób na liniach regularnych wchodzących w bieżącym roku – rozporządzenie 1073/2009 WE (Mariola Salwa – KPV). Całość wzbogacona była slajdami i pokazami multimedialnymi, jak choćby prezentacjami: „Mobilnej porady prawnej”, „Doraźnej porady prawnej”, „Symulatora 561”, „Audytu prawnego” oraz wystąpieniami sponsorów.

Na zakończenie konferencji wśród jej uczestników rozlosowano cenne nagrody, ale i tak chyba najważniejsza i najcenniejsza była wiedza wyniesiona ze spotkania...

W kuluarach, w czasie przerw kawowych dyskusji nie było końca, a i prawnicy z Kancelarii Prawnej Viggen nie mieli chwili spokoju, cały czas rozwiewając wątpliwości uczestników konferencji. My natomiast postanowiliśmy ich zapytać, czy tego typu spotkania są środowisku transportowemu potrzebne i czy, uczestnicząc w nich, czegoś nowego się dowiedzieli.

Jacek Pachulski – właściciel firmy J. Pachulski

Gdy tylko dowiedziałem się, że jest organizowana ta konferencja, nie zastanawiałem się ani chwili nad tym, by na nią przyjechać. Prowadzę niedużą firmę zajmującą się krajowym przewozem rzeczy i muszę być z przepisami na bieżąco. A że są one niespójne i wymagają właściwej interpretacji, przyznali dziś prawnicy. Sami stwierdzili, że niektóre z nich są „wzięte z kosmosu”, jak choćby w przypadku potwierdzenia sytuacji finansowej przez osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą. Dlatego myślę, że tego typu spotkania powinny mieć charakter cykliczny.

Andrzej Kornek – kierownik ds. transportu w firmie Philip

Nie jest to mój pierwszy kontakt z Kancelarią Viggen, która wcześniej prowadziła szkolenia w Opolu, dlatego wiedziałem, że moja wizyta w Krakowie nie będzie czasem zmarnowanym. Sam skoncentrowałem się na nowej ustawie, która ma wejść w życie z końcem roku i z tej konferencji chciałbym wynieść jak najwięcej właśnie na ten temat. Oczywiście, mam ogólną wiedzę, ale jak dziś sam się przekonałem, są jeszcze pewne szczegóły, na które należy zwrócić uwagę. W transporcie samokształcenie jest wręcz niezbędne, a najlepiej świadczą o tym słowa prezesa kancelarii, który przyznał, że cały zespół na bieżąco pracuje nad interpretacją zmieniających się przepisów, ale sami jeszcze wszystkiego nie wiedzą.

Paweł Kocięba – prezes zarządu firmy JP Trans

Do Krakowa przyjechałem dowiedzieć się o zmianach w przepisach transportowych. Nie ukrywam, że nie bardzo interesowała mnie cała konferencja, bo np. wykład o zmianach w organizacji transportu, omawiany na przykładzie Ustawy o publicznym transporcie zbiorowym, mnie w zasadzie nie dotyczył, gdyż w firmie mamy ciągniki siodłowe i naczepy. Tego typu spotkania są o tyle cenne, że do ustaw dostęp ma właściwie każdy, ale już nie każdy potrafi przepisy prawidłowo zinterpretować. Co innego, gdy omawiają je prawnicy, bo nie używają oni tak suchego języka jak w ustawie, a na dodatek zawsze można o coś dodatkowo zapytać.

Tekst, fot. Grzegorz Ramza

Znajdujące się w serwisie treści i obrazy są chronione prawem autorskim.

Kopiowanie, rozpowszechnianie i przedruki w jakiejkolwiek formie bez zgody firmy NET POLSKA - ZABRONIONE.

NET POLSKA
71 - 001 Szczecin, ul. Południowa 15,
91 483-70-70 (tel.), 091 482-32-32 (fax.)
www.netpolska.com
copyright © 2001 - 2020