Masz Pytania ? Dzwoń
91 482 32 32
91 483 70 70
  1. Net Polska
  2.  -» Prasa transportowa
  3.  -» Seminarium ADR w Tęgoborzy
Seminarium ADR w Tęgoborzy - Informacja Polskiego Trakera - listopad 2013

Seminarium ADR w Tęgoborzy

Informacja Polskiego Trakera - listopad 2013

Z końcem września w Tęgoborzy odbyło się ogólnopolskie seminarium "Bezpieczeństwo i odpowiedzialność za przewóz towarów niebezpiecznych. Wycieczka po wnętrzu cysterny - budowa zbiorników transportowych".


Było to już 32. seminarium szkoleniowe zorganizowane przez Departament Transportu i Komunikacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego w Krakowie. Partnerami organizacyjnymi była firma TECH-CAR Andrzej Strzelec z Jaworzna oraz Małopolski Ośrodek Ruchu Drogowego w Nowym Sączu, a patronat medialny, tradycyjnie objęła nasza redakcja.ogólnopolskie seminarium Bezpieczeństwo i odpowiedzialność za przewóz towarów niebezpiecznych w Tęgoborzy 2013

Blisko 100 osób zjechało z całej Polski do Tęgoborzy, by zarówno wysłuchać cyklu wykładów prowadzonych przez najlepszych w Polsce fachowców od ADR-ów, jak i wziąć udział w części praktycznej, czyli pokazach przygotowanych przez A. Strzelca. W Europie od początku br. obowiązuje ADR w wersji 2013 (w Polsce od lipca…), ale jak w swoim wystąpieniu przedstawił Norbert Świderek, czas już pomyśleć o zmianach, jakie przyniesie ze sobą ADR 2015, który w końcu ureguluje kilka z pozoru błahych, ale jakże istotnych spraw. W końcu będzie wiadomo, jak prawidłowo mierzyć nalepkę znajdującą się na pojeździe z ADR-ami oraz jaki wymiar ma mieć tablica barwy pomarańczowej. Pojawią się prawidłowe nazwy przewozowe oraz 20 nowych numerów UN, w tym liczna grupa (17 pozycji) gazów adsorbowanych, a jedyne zamieszanie może być związane z przewozem towarów "luzem", choć jak zapewniał prowadzący w zasadzie żadnych rewolucyjnych zmian w tym zakresie nie będzie.

Zabierający głoś po nim Krzysztof Grzegorczyk przedstawił opracowanie przygotowane wspólnie z prawnikiem Małgorzatą Wielebą-Walicką dotyczące formy wyznaczania (niekoniecznie zatrudniania) doradców DGSA oraz skutków faktycznych i prawnych stosowania tych form dla zainteresowanych. Temat trudny, bo i odpowiedzialność olbrzymia, niemniej dzięki humorystycznemu zabarwieniu tematu, zebrani z zaciekawieniem słuchali o zaletach i wadach tych rozwiązań. Część teoretyczną pierwszego dnia dopełnił referat Anny Strzeleckiej dotyczący postępowania powypadkowego z udziałem pojazdów przewożących towary niebezpieczne.

W międzyczasie na parkingu przed hotelem "Litwiński" pojawiły się 3 cysterny, zapowiadające rozpoczęcie praktycznej części szkolenia. Największą jego atrakcją miało być wejście do wnętrza cysterny i naoczne stwierdzenie, jak wygląda przebieg rewizji wewnętrznej podczas badania po kilku latach użytkowania. W efekcie ok. 20 osób miało okazję wybrać się na tę nietypową wycieczkę po wnętrzu cysterny z zabudową odejmowalną marki Hobur. Uczestnicy biorący udział w inspekcji mogli poznać jak wygląda struktura wnętrza zbiornika transportowego (zawory denne, załadunkowe, falochrony czy urządzenia kontroli napełnienia) oraz naocznie przekonać się o zasadności takich badań z uwagi na korozję pokrywającą płaszcz zbiornika.

Wprawdzie z samym wejściem i wyjściem były pewne problemy (otwór miał średnicę 45 cm), ale jak wszyscy zgodnie stwierdzili po jej opuszczeniu, warto się było trochę pogimnastykować, bo podobna okazja może się nie szybko powtórzyć… Udało się również przeprowadzić pokaz dotyczący funkcjonowania armatury cysterny do przewozu paliw, a przede wszystkim zasadę działania zaworu dennego, zaworów odcinających czy zaworu wentylacyjnego wyposażonego w bezpiecznik ogniowy. By ułatwić obserwację funkcjonowania armatury do rozładunku paliw Andrzej Strzelec pokazywał i tłumaczył zasady ich funkcjonowania na modelowym systemie, który posiadał elementy przekrojów poprzecznych i działał jak przy rzeczywistym użytkowaniu. Przestrzegał przed zamykaniem podczas transportu paliw zaworów odwadniających górny pomost szczególnie w okresie jesienno-wiosennym, uczulając zebranych na fakt, że wbrew pozorom cysternę aluminiową jest bardzo łatwo uszkodzić.

O tym że mycie cystern drogowych i kolejowych jest bardzo ważnym elementem procesu logistycznego drugiego dnia przekonywał zebranych Piotr Grobelny (PCC Rokita). Ma to szczególne znaczenie, jeśli w tym samym zbiorniku cysterny przewożone są po sobie różne towary, w tym takie, które mogą wzajemnie ze sobą reagować. W swym wystąpieniu zwrócił uwagę na bardzo istotny fakt, że mycie cystern nie jest regulowane prawne i z tego powodu każdy kto spełni podstawowe wymagania związane z prowadzeniem podmiotu gospodarczego oraz podstawowe wymagania środowiskowe może prowadzić tego typu działalność oraz wystawiać świadectwa mycia cystern. – Ale czy jest to bezpieczne dla ludzi środowiska i samych środków transportu? – pytał. Pytanie było retoryczne, a widok czeskiej myjni po wybuchu w trakcie mycia cysterny czy wypadek w Molfetta w południowych Włoszech, rozwiały wszelkie wątpliwości w tym względzie.
Na zewnątrz stała cysterna chemiczna o kodzie L4BH do przewozu większości chemii, na przykładzie której zostały właśnie omówione procedury mycia i wystawiania certyfikatu SQAS oraz zasad użytkowania takiego zbiornika transportowego.

Andrzej Puka, koordynator ds. ochrony środowiska z krakowskiej Izby Celnej poruszył natomiast sprawę kontroli wyrobów akcyzowych przewożonych w cysternach. Poinformował on, że w związku z przystąpieniem do czynności związanych z kontrolą funkcjonariusze Służby Celnej są uprawnieni do: zatrzymania oraz wstępu do środka przewozowego; legitymowania kierowców i innych osób uczestniczących w przewozie; żądania okazania akt i dokumentów związanych: z identyfikacją środka przewozowego oraz wykonywaniem transportu, przemieszczanymi wyrobami akcyzowymi oraz realizowaną usługą przewozu tych wyrobów; żądania udostępnienia wszelkich innych danych, dokumentów oraz informacji mających związek z przedmiotem i zakresem realizowanych czynności i kontrolowania środka transportu.

Na koniec seminarium głos zabrał Andrzej Jóźwiak, który omówił urządzenia do napełniania i opróżniania zbiorników transportowych poda kątem bezpieczeństwa ich użytkowania, dokumentów oraz obecnego stanu prawnego. Po raz kolejny spotkanie udowodniło, że jest sens organizowania tego typu szkoleń, bo oprócz tematów, które zabranym przybliżyli najlepsi w kraju specjaliści o ADR-ów, jest to doskonała okazja do wzajemnej wymiany doświadczeń…

Tekst, fot. Grzegorz Ramzaś

Znajdujące się w serwisie treści i obrazy są chronione prawem autorskim.

Kopiowanie, rozpowszechnianie i przedruki w jakiejkolwiek formie bez zgody firmy NET POLSKA - ZABRONIONE.

NET POLSKA
71 - 001 Szczecin, ul. Południowa 15,
91 483-70-70 (tel.), 091 482-32-32 (fax.)
www.netpolska.com
copyright © 2001 - 2020