Masz Pytania ? Dzwoń
91 482 32 32
91 483 70 70
  1. Net Polska
  2.  -» Prasa transportowa
  3.  -» W Krzyżowej o transporcie
W Krzyżowej o transporcie - Informacja Polskiego Trakera - lipiec 2016

W Krzyżowej o transporcie

Informacja Polskiego Trakera - lipiec 2016

Piknik-konferencja Polskiej Unii Transportu w Krzyżowej i impreza przebiegała w cieniu przygotowań do wejścia w życie przepisów francuskiego Loi Macron.


Niemniej wykłady i prezentacje, które ściągnęły do Krzyżowej liczne grono przewoźników, dotyczyły także innych dziedzin, zawsze jednak powiązanych z transportem.
Zaczęło się od "starej" sprawy noclegów w kabinie, a właściwie sposobu dokumentowania ryczałtu za takie nocowanie. Przedstawicielka "Translawyers" informowała zebranych o jednolitym orzecznictwie sądów w tej sprawie, jakkolwiek w niektórych regionach sądy działają szybciej niż w innych. Nadal wielu przewoźników nie zna zasad właściwego postępowania w sprawie ryczałtów, niektórzy myślą, że wystarczy wpisać coś do regulaminu, tymczasem ważne jest kiedy i jak ten regulamin zmieniono. Bywa i tak, że firma wpisuje kilka euro za nocleg, ale to jest pociągnięcie ryzykowne. Prawnicy wyjaśniali też, by przewoźnicy dostarczali sądom dokumentację, gdyż w razie jej braku działa to na korzyść pozywającego.

Spotkanie w Krzyżowej

Czy wiecie dlaczego tylko ok. 30% kierowców używa służbowych smartfonów? Głównie z obawy, że telefon ulegnie zniszczeniu albo że pociągnie za sobą drogie opłaty roamingowe. Jedna z firm wymyśliła na to lekarstwo: abonament zawierający "niezniszczalny" telefon, nielimitowany Internet w EU, bezpłatne połączenia przychodzące za granicą oraz kilka aplikacji, np. do zarządzania zadaniami dla kierowców, do wyszukiwania wolnych miejsc na parkingach.

Inny wykładowca z kancelarii prawnej zwracał uwagę, że nie ma żadnych norm prawnych uściślających, jak długie przekroczenie czasu jazdy da się uzasadniać wpisem ręcznym na tachografie. W takich przypadkach ważne jest, by wpis był dokonany na najbliższym postoju i żeby treść wpisu była wiarygodna, aby inspektor mógł realnie ocenić stan, który doprowadził do przeciągnięcia jazdy.

Po wystąpieniach przedstawicielek Fundacji TruckersLife oraz urologa mającego kilka rad dla mężczyzn w średnim wieku zaczęły się tematy najważniejsze. Maciej Wroński oceniał przygotowania do wprowadzenia przepisów francuskich o płacy minimalnej oraz możliwy wpływ na sytuację naszego transportu. A chwilę potem, w debacie poświęconej tej kwestii, wyszło na jaw, że w Polsce nikt naprawdę nie wie, o co chodzi w tych przepisach, bo rząd francuski wcale nie chce nas doszkalać, lecz chce uderzyć nas nowymi przepisami i wypchnąć ze swojego rynku. Dyrektor z firmy Mielczarek, która większość samochodów ma we Francji, przyznał, że siedem osób pracuje w firmie nad najgorszym rozwojem sytuacji po wejściu Loi Macron i że najgorszą karą za wykroczenia przeciw LM może być zakaz wjazdu do Francji… Także przedstawiciele firmy SRW specjalizującej się w rozliczeniach namawiali przewoźników, by nie czekali, ale przygotowywali się do nowych zasad. Zapowiada się bowiem, że większe kary będą za złe wypełnienie dokumentów niż za ich brak. A fakt, iż prawdopodobnie tranzyt nie będzie brany pod uwagę przez służby francuskie niewiele zmienia.

M. Wroński poinformował o wystosowaniu przez związek TLP listu w sprawie projektu zmiany ustawy Prawo transportowe, który w wielu miejscach pachnie sabotażem. Chodzi o proponowane niektóre zapisy, np. zaostrzenia wymogów dobrej reputacji przewoźnika, które w momencie nasilenia zachowań protekcjonistycznych starej Unii mogą pogorszyć naszą konkurencyjność.

Jeden z prelegentów tłumaczył, że kierowcy nie powinni się cieszyć z możliwości podwyższenia zarobków, gdyż wiele polskich firm jeździ wypożyczonymi samochodami. Jeśli na skutek wzrostu kosztów firma upadnie, auta pojadą do wypożyczalni, a co będzie z kierowcami?

Ponieważ coraz więcej kierowców ze Wschodu jeździ w polskich firmach, wykład o sposobach legalnego zatrudniania tych kierowców zainteresował niemal wszystkich uczestników. Wprawdzie na zezwolenie na pracę czeka się w niektórych miastach długo, ale można ten czas wykorzystać, pozwalając kierowcom pracować tylko na podstawie oświadczenia, które jest ważne sześć miesięcy. Jak wypełnić wnioski do tego oświadczenia – to wyjaśniano na konferencji. Ostrzegano też, że powstaje centralny rejestr oświadczeń.

W kolejnym punkcie prezes Unii Leszek Luda wyjaśniał przyczyny spowolnienia pracy organizacji; najpierw kłopoty z serwerem, potem zmiany siedziby, wreszcie rozstanie się z głównym sponsorem doprowadziły do powstania zaległości biurowych, ale udało się je pokonać.

Przedstawiciele dolnośląskiej ITD mówili o manipulacjach przy tachografach, a niejeden słuchając zdziwił się, gdy usłyszał w kolejnym wystąpieniu, że tzw. ustawa gazowa dotyczy Polaków, choć w czasie jazdy za granicą. Doroczne kontrole stanu technicznego chłodni oraz ich dokumentacji zaczną się wkrótce. Tysiące ludzi szkolą się do wykonywania tych kontroli. Zresztą i w kraju ma niedługo wejść taki nadzór nad chłodniami.

Ponoć na drogach Europy giną towary wartości 10 mld euro rocznie. Stąd kwestie bezpieczeństwa przewozów nabierają znaczenia, mówił o nich prelegent z Trans28000. Jednym z kroków jest certyfikowanie przewoźników pozwalające na poprawę bezpieczeństwa. Z TIR-ów ginie żywność, napoje i meble, a rzadko elektronika. Bo droga i wrażliwa elektronika podlega trochę innym procedurom. Ci, którzy ją wożą, muszą inaczej dbać o ładunki.

Średnia wartość jednorazowej utraty ładunku to 170 tys. euro i co jest ważne – prawie 70 procent takich incydentów ma związek z przewoźnikiem. Mechanizm samej kradzieży jest prosty. Złodzieje obserwują miejsca stałego parkowania ciężarówek. Ostatnio najwięcej towarów ginie w krajach Beneluksu i w północnej Francji.

Jak się szacuje, już połowa załadowców wymaga od przewoźników certyfikatów dla podnoszenia bezpieczeństwa towaru. Konferencji towarzyszyła bogata wystawa pojazdów, usług i rozwiązań transportowych, były obecne m.in. niemal wszystkie marki ciężarowe.

Tekst: Aleksander Głuś

Znajdujące się w serwisie treści i obrazy są chronione prawem autorskim.

Kopiowanie, rozpowszechnianie i przedruki w jakiejkolwiek formie bez zgody firmy NET POLSKA - ZABRONIONE.

NET POLSKA
71 - 001 Szczecin, ul. Południowa 15,
91 483-70-70 (tel.), 091 482-32-32 (fax.)
www.netpolska.com
copyright © 2001 - 2020