Masz Pytania ? Dzwoń
91 482 32 32
91 483 70 70
  1. Net Polska
  2.  -» Prasa transportowa
  3.  -» Więcej MOP-ów Lotosu
Więcej MOP-ów Lotosu - Rozmowa Polskiego Trakera - styczeń 2013

Więcej MOP-ów Lotosu

Rozmowa Polskiego Trakera - styczeń 2013

Rozmowa "Polskiego Trakera" z Pawłem Lisowskim, prezesem firmy Lotos Paliwa


Jak duża jest sieć stacji Lotos i jak się rozwija?

– Mamy obecnie za sobą blisko 17 lat rozwoju, 380 stacji benzynowych, ale to nie koniec. Od połowy 2011 roku nasza sieć rozwija się nie tylko w segmencie premium. Postanowiliśmy zaproponować klientom stacje ekonomicznePaweł Lisowski, prezes firmy Lotos Paliwa – Lotos Optima, na których jest wybór paliw standardowych i mniejsza paleta usług, w zamian za to bardziej atrakcyjne ceny.

To zapewne małe stacyjki miejskie?

– Niekoniecznie, Lotos Optima jest w różnych miejscach, także przy trasach tranzytowych, jak choćby niedawno otwarta stacja w Nadarzynie przy trasie S8. W sumie mamy już ponad 60 takich stacji, a szybko chcemy dojść do setki. Podkreślę wyraźnie, że mniejszy wybór usług w segmencie ekonomicznym nie ma związku z jakością oferowanych paliw. Dzięki rafinerii Grupy Lotos, posiadającej najnowocześniejsze instalacje do przerobu ropy, oferujemy klientom doskonałej jakości paliwa, spełniające najwyższe europejskie normy i właśnie to przyciąga kierowców na nasze stacje. Drugi segment to stacje premium, na których oferujemy pełen wachlarz paliw i usług, w tym zaawansowane paliwa Lotos Dynamic, a także program lojalnościowy Lotos Navigator. Niedawno rozpoczęliśmy modernizację tych placówek, zauważalną chociażby w postaci nowej wizualizacji zewnętrznej i nowoczesnej estetyce wnętrza. Na początku roku co najmniej 20 stacji będzie już posiadało nowy design. Sam wygląd to nie wszystko, bo wprowadzamy własny koncept gastronomiczny – Cafe Punkt – bez skromności, z wyjątkową kawą, o której smak zadbali najlepsi bariści.

A jaki jest cel, ile stacji chcecie prowadzić i jaki udział w rynku osiągnąć?

– Mamy najwyższy średnioroczny wzrost ilości stacji. Jednak rzecz nie tylko w ilości, a również w jakości stacji. Do 2015 r. chcemy osiągnąć 10-% udział w sprzedaży na rynku detalicznym. Obecnie mamy ponad 8%. Nasz plan realizujemy na dwa sposoby, po pierwsze – poprawiając jakość oferty, a po drugie – poprzez rozwój sieci. Sieć Lotos to także 11 MOP-ów, czyli dużych stacji przy autostradach, kolejne cztery są w budowie. Wygraliśmy też przetarg, np. na A-4 między Krakowem a Tarnowem. Choć większość stacji sieci Lotos to własne placówki, współpracujemy również z partnerami franczyzowymi, których – co wyróżnia nas na rynku w sieci ekonomicznej – zapraszamy do wspólnej prezentacji nazw firm na pylonach cenowych. Gwarantujemy jakość paliw, a lokalni przedsiębiorcy mają równoległą możliwość promowania siebie. Od 2003 roku z powodzeniem funkcjonuje nasz system partnerstwa handlowego "Rodzina Lotos". Działamy fair, zapewniamy partnerom paliwo i wizerunek potwierdzający jakość, a oni dodają to, co sami już doskonale potrafią robić, jak np. dobrą gastronomię.

Mówił Pan o rozszerzaniu sieci, ale na rynku widać spadek konsumpcji, także paliw, co utrudnia pracę i przeszkadza w inwestycjach…

– Rynek paliw kurczy się o 6-8%, a mimo to rośniemy na tym rynku. Oczywiście, ogólny spadek konsumpcji paliw utrudnia rozwój, tym bardziej że ma to związek z niedoskonałościami naszej krajowej infrastruktury drogowej, które wpływają na warunki naszej działalności.

LOTOS Paliwa należy do Grupy Lotos, przez co ma bezpośredni dostęp do własnego paliwa. Jak to wpływa na Wasze funkcjonowanie?

– Lotos jest jednym z dwóch producentów paliwa w Polsce i to oczywiście ma znaczenie, bo budujemy lojalny i pewny kanał sprzedaży paliw produkowanych w Gdańsku. Same ceny nie mają jednak bezpośredniego znaczenia. Kupujemy paliwa po tych samych cenach, co inni operatorzy. Ale poza sprzedażą detaliczną prowadzimy i hurtową. Paliwa z rafinerii transportowane są koleją do ok. 30 baz, a dalej na stacje paliw dowożone są transportem drogowym, wykonywanym przez firmy zewnętrzne.

Nie zapytam, co jest ważniejsze, paliwo czy sklep, ale o to, co jeszcze można zmienić i ulepszyć w tych sklepach na stacjach…

– Paliwa mamy najwyższej jakości, a ofertę sklepową rozwijamy, aby przyciągnąć dodatkowych klientów. Zawsze wszystko można robić lepiej, lepszą gastronomię, więcej dodatkowych usług i my w tym kierunku podążamy, zgodnie z oczekiwaniami klientów.

Dochodzimy jednak do intrygującego pytania, kiedy paliwa staną się dodatkiem do reszty oferty stacji…

– Cóż, spółka zarządzająca siecią stacji paliw Lotos została powołana 17 lat temu po to, aby sprzedawała paliwa. To nasza podstawowa praca.

Jakiś czas temu na rynku paliw pojawiły się programy lojalnościowe, które przyciągają klientów…

– Użytkownicy chwalą nasz program Lotos Navigator za dużą dostępność i atrakcyjność nagród. Stale wprowadzamy nowe kolekcje, poszerzamy ofertę i ulepszamy zasady punktowania za zakupy na stacjach.

Macie też kartę flotową…

– Oferujemy klientom karty flotowe z rabatami cenowymi i wydłużonymi terminami płatności. W ten sposób mamy grono lojalnych nabywców, regularnie odwiedzających naszą sieć stacji. Karta Lotos Biznes jest istotnym elementem wzrostu sprzedaży paliw. To są tysiące umów z firmami, czyli dziesiątki tysięcy kart i samochodów.

Spadająca konsumpcja, ale i wzrost Waszych udziałów w rynku… Jak oceniacie efektywność Waszej działalności w porównaniu do innych sieci?

– Choć rynek jest zmienny, to w porównaniu do innych wypadamy dobrze, np. średnia sprzedaż paliw jest na poziomie innych dużych sieci.

Zapewne prowadzicie Państwo stały monitoring i ocenę poziomu usług na stacjach?

– Prowadzimy stały, regularny konkurs na najlepszą stację, w którym ocenia się globalną sprzedaż paliwa i poszczególnych produktów, a dodatkowo zewnętrzna firma przeprowadza anonimowe wizyty tzw. tajemniczego klienta.

Część klientów nie jest zachwycona nadmierną ilością towarów sklepowych...

– Są różne grupy klientów, jedni potrzebują szerszej oferty, a inni wolą tylko kupić paliwo, dlatego właśnie stworzyliśmy m.in. segment stacji ekonomicznych – Lotos Optima.

Dziękuje za rozmowę.

Rozmawiał Aleksander Głuś

Znajdujące się w serwisie treści i obrazy są chronione prawem autorskim.

Kopiowanie, rozpowszechnianie i przedruki w jakiejkolwiek formie bez zgody firmy NET POLSKA - ZABRONIONE.

NET POLSKA
71 - 001 Szczecin, ul. Południowa 15,
91 483-70-70 (tel.), 091 482-32-32 (fax.)
www.netpolska.com
copyright © 2001 - 2020