Masz Pytania ? Dzwoń
91 482 32 32
91 483 70 70
  1. Net Polska
  2.  -» Prasa transportowa
  3.  -» Wygodniej i taniej
Wygodniej i taniej - Rozmowa Polskiego Trakera - grudzień 2012

Wygodniej i taniej

Rozmowa Polskiego Trakera - grudzień 2012

Wygodniej i taniej - Rozmowa Polskiego Trakera z Michałem Bałakierem, prezesem DKV w Polsce


Choć obchodziliście 20-lecie działalności w Polsce, chyba już wcześniej polskie firmy transportowe wykorzystywały karty DKV?
– Zgadza się, pierwszy polski klient dołączył do DKV w 1979 roku. Warunki współpracy były wówczas negocjowane bezpośrednio z centralą DKV w Düsseldorfie. Klienci mieli do dyspozycji ten sam pakiet usług, co firmy Michał Bałakier, prezes DKV w Polscezagraniczne. Obejmowały one: tankowanie paliw, zakup części zamiennych i akcesoriów samochodowych oraz naprawy w trasie. Klika lat później, kiedy uruchomiliśmy oddział w Polsce, do grona naszych klientów wchodziły już 24 firmy transportowe. Należały do nich np. PEKAES z Błonia i Matrans ze Starachowic.

Jakiego rodzaju firmy dołączały do DKV, kiedy nastąpił skokowy wzrost?
– Skokowy wzrost nastąpił w latach 1993-1995. Najbardziej zainteresowane współpracą były firmy prowadzące przewozy międzynarodowe, długodystansowe, np. między Polską a Hiszpanią. Proszę pamiętać, że było to okres na długo przed włączeniem Polski do Unii Europejskiej. Przewoźnicy zmagali się więc z innymi problemami, jak np. konieczność wymiany waluty po przekroczeniu każdej granicy i wożenie ze sobą dużej ilości gotówki. W tym zakresie usługi DKV stanowiły idealne rozwiązanie, ponieważ zmniejszały ryzyko kradzieży, upraszczały rozliczenia oraz dawały poczucie bezpieczeństwa w razie awarii pojazdu.

Jak wygląda DKV w liczbach? Ile wydano kart, jakie są obroty?
– W roku 2011 obroty DKV wyniosły 5 miliardów euro. Dziś w obiegu znajduje się 1,7 miliona kart serwisowych DKV i urządzeń pokładowych. Przekłada się to na rzeszę ponad 89 000 klientów na całym świecie. Co ciekawe, Polska jest obecnie dla DKV drugim co do ważności rynkiem w Europie i kolejny rok notuje bardzo dobre wyniki.

Przez lata zakupy paliwa dominowały w obrotach, jak to wygląda teraz, jak ważne są inne zakupy na karty DKV?
– Finansowanie zakupów paliwa jest i będzie naszą najważniejszą usługą. Jednak najbardziej rozwojowym obszarem są obecnie opłaty drogowe. Oferujemy rozliczanie opłat we wszystkich systemach, które działają dziś w Europie. Klienci odciążani są z formalności, a dzięki łącznemu fakturowaniu opłat mogą łatwo analizować wydatki. Mają też do dyspozycji rabaty dostępne tylko dzięki kartom paliwowym. Jako jedyny operator kart oferujemy własne urządzenie pokładowe o nazwie DKV Box, które służy do rozliczania myta w kilku krajach – automatycznie dostraja się do częstotliwości stosowanej w danym systemie. Najszersze zastosowanie DKV Box ma dziś we Francji. Przypomnę, że w połowie 2013 r. kraj ten wprowadza nowy podatek w formie opłaty drogowej o nazwie Ecotaxe. Prowadzimy właśnie kampanię edukacyjną w tym obszarze, aby z wyprzedzeniem przygotować polskich przewoźników na zmiany.

Polski rynek transportu drogowego jest nadal rozdrobniony, sporo jest małych firm. Jak to wpływa na waszą działalność? Początkowo koncentrowaliście się na firmach transportu międzynarodowego, a jak jest z firmami transportu krajowego?
– Mamy najbardziej rozwiniętą ofertę usług dodatkowych na rynku, a więc w naturalny sposób przyciągamy przewoźników międzynarodowych. Niewielkie firmy są jednak dla nas równie ważnym partnerem. Obecnie generują one aż 12% łącznych obrotów DKV w Polsce. Do firm małych docieramy głównie dzięki atrakcyjnym cenom paliwa i rozwiniętym usługom internetowym. Na stronie DKV mamy np. narzędzie, które pozwala wyznaczyć najtańsze stacje paliw w pobliżu wyznaczonej trasy. Tylko dzięki temu firmy mogą zaoszczędzić 8-10% kosztów paliwa. A to dzięki temu, że nie ograniczamy ich wyboru tylko do stacji jednej marki. Polscy klienci mają do dyspozycji największą sieć stacji dostępną przy pomocy jednej karty paliwowej, wynosi on ponad 3400 stacji.

Ponieważ na rynku są już różne karty, czym DKV stara się konkurować, jakimi argumentami posługuje się przy zdobywaniu klientów?
– Największą siłą DKV jest stabilność warunków współpracy. Niezależnie od tego, czy na rynku obserwujemy kryzys czy boom inwestycji, nasi klienci mogą czuć się bezpiecznie. Nie grozi im nagłe podniesienie wysokości zabezpieczeń finansowych, skracanie terminów płatności czy wypowiedzenie dostępu do usług. Wygrywamy też dzięki kompleksowości usług. Od lat jesteśmy pionierem nowych usług powiązanych z kartami paliwowymi. Jako pierwsi zaoferowaliśmy zwrot VAT w formie fakturowania netto, usługę autoryzacji on-line czy własne urządzenie pokładowe do rozliczania myta. Ale co najważniejsze – nasze rozwiązania są globalne i dostępne przy pomocy jednej karty paliwowej. Staramy się też profilować ofertę na potrzeby lokalnych przewoźników. Na przykład w Polsce uruchomiliśmy specjalną sieć tanich stacji DKV Bottom Up, która objęła punkty Lotos i niektóre stacje prywatne, położone w miejscach kluczowych dla transportu. Każdy klient DKV odwiedzający taką stację, tankuje paliwo w cenie dużo niższej niż stawka z dystrybutora. Bardzo ważne było też dla nas wprowadzenie opłat viaTOLL. Położyliśmy nacisk na bezpłatne zaoferowanie firmom możliwości rozliczeń w trybie post-paid. Do dziś tylko DKV nie wymaga od klientów żadnego zabezpieczenia finansowego, niezależnie od wybranej metody płatności.

Na kartę DKV można kupować w Europie, ale i w Polsce. Jak układają się proporcje tych wydatków geograficznie.
– Na klientów patrzymy zwykle w skali globalnej. Z jednej strony Polska jest krajem tranzytowym między wschodem i zachodem, a więc notujemy znaczne zakupy paliwa, a także płatności w systemie viaTOLL. Z drugiej strony polscy przewoźników międzynarodowi wyspecjalizowali się obecnie w długich kabotażach w Europie. Często obsługują trasy północ-południe, bez powrotów do Polski. Ta zmiana struktury przewozów ma bezpośredni związek z kryzysem w Europie, na którym powoli zyskują rodzime firmy. Problemy gospodarcze, jakich doświadczają Hiszpania, Włochy czy Grecja przekładają się na spadek ich wymiany handlowej z resztą Europy. Przewoźnicy z Europy Zachodniej coraz rzadziej chcą jeździć na zlecenia firm hiszpańskich z powodu ryzyka niewypłacalności partnerów. Do niedawna trasy te były obsługiwane przecież głównie przez Niemców i Francuzów. Teraz, wobec podwyższonego ryzyka finansowego, przewoźnicy ci wolą obsługiwać własne rynki wewnętrzne. I tu tworzy się miejsce do zagospodarowania dla firm polskich.

Czy obcokrajowcy posługują się w Polsce chętnie swoimi kartami paliwowymi?
– W Polsce niewielu obcokrajowców kupuje paliwo. Rynek naszego krajowego importu obsługiwany jest w głównej mierze przez firmy polskie. Z tego też powodu rzadko mamy do czynienia z obecnością pojazdów francuskich czy niemieckich na naszych drogach. Jeśli zaś chodzi o naszych wschodnich partnerów, wjeżdżają oni na teren Polski z pełnymi bakami, a więc w niewielkim stopniu korzystają z oferty naszych stacji, a tym samym i innych usług dostępnych na karty.

Czy zamieszanie trwające wokół kart płatniczych bankowych (kłótnie o opłaty) ma swój wpływ na karty DKV?
– Zupełnie nie, w przypadku kart paliwowych nie występują opłaty interchange. Jedynym kosztem dodatkowym dla klienta jest prowizja od rozliczania kartą określonego typu zakupów. Szczegółową tabelę prowizji i opłat każdy klient otrzymuje przed rozpoczęciem współpracy z DKV.

Po zdobyciu mocnej pozycji na naszym rynku, jakie są cele dalekosiężne DKV, co możecie zaproponować w następnych latach?
– Z pewnością dążymy do ujednolicenia metod regulowania opłat drogowych w Europie. W tym celu stworzyliśmy własne urządzenie pokładowe DKV Box, które jest w stanie obsługiwać płatności naliczane w wielu krajach Europy. Dotyczy to zarówno technologii satelitarnej, jak i GPS. Przykładem jest Francja, gdzie dzisiaj działa system opłat za autostrady TIS PL oparty na nadajnikach naziemnych, a w połowie 2013 roku ruszy nowy system Ecotaxe oparty na satelicie. Oba typy opłat naliczane są przy pomocy jednego urządzenia, akceptowanego także w Hiszpanii. Drugim kierunkiem naszych działań jest bardzo silny rozwój usług online. Stawiamy na aplikacje, które ułatwią klientowi samodzielną obróbkę każdego typu danych. Dążymy do tego, aby doradcy dostępni telefonicznie rozwiązywali kwestie o znaczeniu strategicznym, podczas gdy wszystkie sprawy bieżące klient będzie mógł rozwiązać samodzielnie.

Dziękuje za rozmowę.

Rozmawiał Aleksander Głuś

Znajdujące się w serwisie treści i obrazy są chronione prawem autorskim.

Kopiowanie, rozpowszechnianie i przedruki w jakiejkolwiek formie bez zgody firmy NET POLSKA - ZABRONIONE.

NET POLSKA
71 - 001 Szczecin, ul. Południowa 15,
91 483-70-70 (tel.), 091 482-32-32 (fax.)
www.netpolska.com
copyright © 2001 - 2020