Masz Pytania ? Dzwoń
91 482 32 32
91 483 70 70
  1. Net Polska
  2.  -» Prasa transportowa
  3.  -» XIII Zjazd Przewoźników
XIII Zjazd Przewoźników - Informacja Polskiego Trakera - sierpień 2012

XIII Zjazd Przewoźników

Informacja Polskiego Trakera - sierpień 2012

XIII Zjazd Polskich Przewoźników zorganizowany w czerwcu br. w Roskoszy przez Ogólnopolskie Stowarzyszenie na rzecz Obrony Przewoźników


Oficjalne motto XIII Zjazdu Polskich Przewoźników zorganizowanego w czerwcu br. w Roskoszy przez Ogólnopolskie Stowarzyszenie na rzecz Obrony Przewoźników brzmiało: "Nowe bariery prawne w przewozach między Europą a Rosją", ale tematyka spotkania była znacznie szersza.

Wyjaśnił to szef stowarzyszenia Jarosław Jakoniuk zaraz po powitaniu przybyłych przewoźników: – Toczy się walka o rynek transportowy, bo osiągnęliśmy poważny poziom w przewozach na Wschód i chcemy to utrzymać, a działania Rosji są dla nas niekorzystne. W obronie naszych firm i pracy niezbędna jest pomoc każdego rozumiejącego sytuację urzędnika i zwracamy się o nią także dzisiaj.
XIII Zjazd Polskich Przewoźników zorganizowany w czerwcu 2012 r w Roskoszy przez Ogólnopolskie Stowarzyszenie na rzecz Obrony Przewoźników. J. Jakoniuk odniósł się do prowadzonej od kwietnia br. akcji kontroli zagranicznych TIR-ów w Budzisku, na dawnym przejściu granicznym z Litwą.
– Okazuje się, że mieliśmy rację, nasz protest i późniejsze kontrole potwierdziły, że bardzo wielu wschodnich kierowców wjeżdżało do Polski, nie kasując zezwoleń. A tych w ramach porozumienia Polska dostała tak jak Rosja – 150 tys., czyli ok. 75% naszych potrzeb.
Jak stwierdził prezes ZMPD Jan Buczek, grozi nam to, że rosyjscy przewoźnicy będą wykonywali nawet 200 tys. przewozów bez zezwoleń (takie były ubiegłoroczne szacunki), co naruszyłoby równowagę wynikającą z wynegocjowanych limitów. Ponieważ na skutek udanej akcji Porozumienia Białostockiego udało się zablokować takie bezprawne przewozy, daje to nam dobrą pozycję negocjacyjną w zbliżających się rozmowach z Rosjanami dotyczących podniesienia limitu zezwoleń. Temat transportu do Rosji i zezwoleń zdominował dyskusję w czasie konferencji na zjeździe, ale przewijały się i inne sprawy, jak choćby paliwo wwożone do Polski. Bo trwają starania, by zlikwidować limit 600 litrów, ale taka zmiana ma i zwolenników, i przeciwników, gdyż daje korzyści tylko tym, którzy jeżdżą na Wschód. Jak wyjaśniał Leszek Pieńkowski, czerwcowe posiedzenie polsko-rosyjskiej komisji miało dotyczyć limitów zezwoleń, ale nasi sąsiedzi pokierowali dyskusję w stronę porządkowania dokumentów przewozowych CMR, a głównie specjalnych zezwoleń wwozowych, które byłyby stosowane w transportach z terminali przeładunkowych w Polsce.
Nasza akcja w Budzisku dała efekt i pokazała, że skala niekasowania zezwoleń była większa, niż się nam wydawało – powiedział przedstawiciel Porozumienia Białostockiego Waldemar Jaszczur i pytał urzędników o dokładne informacje o zatrzymanych sfałszowanych zezwoleniach CEMT.
Trwająca od dwóch miesięcy akcja szczegółowej kontroli zezwoleń w Budzisku dała ponad 2 mln zł kar, ale jest to akcja specjalna i stąd pytanie, czy entuzjazm działaczy z porozumienia wyczerpie się oraz czy nie powinno się poszerzyć akcji na inne przejścia. Bo, zdaniem porozumienia, trzeba rozszerzyć akcję na inne przejścia. Tu doszło do konfliktu ze Służbą Celną reprezentowaną w Roskoszy przez dyrektorów Izb z Olsztyna, Białegostoku i Białej Podlaskiej.
O ile kontrole ITD w Budzisku są działaniem w miejscu, gdzie Służba Celna nie ma obecnie placówki (granica Polska – Litwa), o tyle Waldemar Jaszczur z Porozumienia Białostockiego apelował do celników, by przyjrzeli się np. sytuacji w Bezledach:
– Kontrolujmy tam zagraniczne TIR-y razem!

Celnicy odpowiadali:
– Jak to by wyglądało, to brak zaufania…
A z sali słychać było: – No, nie ma zaufania… Jak powiedział jeden z mówców, temat zezwoleń wschodnich narastał od 2004 roku, gdy weszliśmy do Unii, a będzie jeszcze gorący do momentu, gdy nastąpi zrównoważenie kontroli zezwoleń po obydwu stronach.
L. Pieńkowski wręcz zaapelował do celników: – Skończcie strajk włoski na granicy. Na co celnicy odparowali, że 362 ciężarówki kontrolowane dziennie w Dorohusku to raczej nie strajk włoski…
Na pytanie z sali, czy wiadomo dokładnie, ile rosyjskich TIR-ów wjeżdża do Polski, padła odpowiedź, że ok. 45% ruchu idzie przez Budzisko (okrężna droga przez Litwę), a reszta przez cztery duże przejścia graniczne. Ponadto w ub. roku ilość wymian między obwodem kaliningradzkim a Polską wzrosła o 35%.
Ponieważ zbliżają się kolejne rozmowy z Rosjanami, działacze ZMPD apelowali do przewoźników, by dali wskazówki, jak postępować w sprawie zezwoleń. Jan Buczek pytał, jakie powinny być warunki graniczne w rozmowach, czy np. w ogóle dyskutować w sprawie likwidacji zezwoleń "kraje trzecie".
Trochę czasu poświęcono, ale i tak za mało wyjaśniono, dlaczego nie ma dobrego elektronicznego systemu kontroli zezwoleń. Bo ZMPD miało już taki system, ale ministerstwo wstrzymało go i dopiero teraz ITD opracowują nowy. Tymczasem od lipca br. wchodzi w Rosji system chipowy i będą oni mogli niebawem zaostrzyć kontrole naszych ciężarówek.

W seminarium wzięli udział m.in. poseł Stanisław Żmijan, dyr. Departamentu Transportu Andrzej Bogdanowicz i dyr. Hubert Jednorowski z ITD. W czasie zjazdu odbyło się także wręczenie nagród finalistkom V Olimpiady Wiedzy Spedycja Transport Cło, w którym zwyciężczynie oprócz nagród dostały po raz pierwszy listy rekomendacyjne od przedsiębiorców, które powinny pomoc w zdobyciu atrakcyjnej pracy.

Aleksander Głuś

Znajdujące się w serwisie treści i obrazy są chronione prawem autorskim.

Kopiowanie, rozpowszechnianie i przedruki w jakiejkolwiek formie bez zgody firmy NET POLSKA - ZABRONIONE.

NET POLSKA
71 - 001 Szczecin, ul. Południowa 15,
91 483-70-70 (tel.), 091 482-32-32 (fax.)
www.netpolska.com
copyright © 2001 - 2020