Masz Pytania ? Dzwoń
91 482 32 32
91 483 70 70

Stoper do tachografu TachoDrive Timer

Stoper do tachografu TachoDrive Timer, inaczej tacho-timer to urządzenie umożliwiające wykonywanie krótkich podjazdów zgodnie z regułą 1 minuty. Zaletą tachodrive jest prosta obsługa i instalacja. Timer pozwala kierującemu rejestrować odpoczynek w krótkim okresie jazdy zgodnie z obowiązującym prawem.
399,00 zł netto  
Waga: 0.12 kg +23% VAT = 490,77 brutto PLN,
Ocena:
  ( 4.07/13 )
Producent: Matt

Kierowca dysponując stoperem TachoDrive Timer nie musi zastanawiać się jak wykonać podjazd aby nie przerwać odpoczynku.

Stoper do tachografu lub tacho-timer pod nazwą TachoDrive Timer to urządzenie dzięki któremu zaoszczędzisz czas i pieniądze. Po podłączeniu do tachografu cyfrowego w prosty sposób sygnalizuje kiedy należy zatrzymać pojazd żeby tachograf zarejestrował odpoczynek. Wszystko to odbywa się zgodnie z regułą jednej minuty którą wprowadzono w przepisach od 1 października 2011 roku.

reguła 1 minuty - podstawa prawna

ROZPORZĄDZENIE Komisji (UE) nr 1266/2009 z dnia 16 GRUDNIA 2009 r. zmieniające rozporządzenie Rady (EWG) nr 3821/85 w sprawie urządzeń rejestrujących stosowanych w transporcie drogowym które zaczęło obowiązywać od 1 października 2011 roku wprowadziło zimny dotyczące rejestracji czasu jazdy przez tachografy cyfrowe, między innymi - tzw. "regułę jednej minuty" (wymaganie 042 - poniżej).

" Wymaganie 038
Jeżeli w czasie 120 sekund od automatycznej zmiany na PRAC Ę , wskutek zatrzymania pojazdu nastąpi zmiana czynności na ODPOCZYNEK lub DYSPOZYCYJNOŚĆ , to przyjmuje się , że pierwsza taka zmiana zaistniała w czasie postoju pojazdu (w ten sposób można anulować zmianę na PRACĘ )."

" Wymaganie 041
W danej minucie zegarowej, jeżeli PROWADZENIE jest zarejestrowane jako czynność w minucie bezpośrednio ją poprzedzającej i następującej bezpośrednio po niej, to cała ta minuta liczy się jako PROWADZENIE."

" Wymaganie 042
W danej minucie zegarowej, nietraktowanej jako PROWADZENIE zgodnie z poprzednim wymaganiem 041, cała taka minuta liczy się jako jedna czynność , która trwała najdłużej w ciągu tej minuty (lub była późniejsza w przypadku czynności o jednakowym czasie trwania)."

Na czym polega "reguła 1 minuty"

We wszystkich tachografach zarówno cyfrowych jak i analogowych wyprodukowanych przed 1.10.2011 roku każde ruszenie pojazdu powodowało przełączenie aktualnego stanu (odpoczynek, inna praca, dyspozycja) w stan "prowadzenie". Utrudniało to pracę kierowcy szczególnie w trakcie krótkich podjazdów np. w kolejce na granicy, w korku czy kolejce do rozładunku.
Podobnie, gdy kierowca wykonywał przerwę w jeździe (pauzę), np. podczas postoju w kolejce do rozładunku, nie mógł ruszyć pojazdu aby uniknąć przerwania 45 minutowej przerwy (lub częściowej 15 czy 30 minutowej).

Po 1 października 2011 roku wszystkie tachografy cyfrowe zostały zmodyfikowane w taki sposób aby umożliwić kierowcy wykonywanie tzw. "krótkich podjazdów". Reguła jednej minuty polega na tym, że stan zapisany w tachografie zależy od tego która czynność trwa dłużej w danej minucie zegarowej.

Reguła 1 minuty na przykładzie:

Zasada reguły jednej minuty przy zastosowaniu Stopera tachografu

Do czego służy Stoper do tachografu TachoDrive Timer

Aby ułatwić pracę i umożliwić wykonywanie krótkich podjazdów wymyślono proste urządzenie: stoper do tachografu cyfrowego.
Stoper do tachografu - Tacho Timer służy do informowania kierowcy w którym momencie może rozpocząć prowadzenie oraz kiedy musi nastąpić zatrzymanie pojazdu aby czynność prowadzenia została zapisana w tachografie jako przerwa.

TachoDrive Timer

TachoDrive Timer w połączeniu z tachografem w sposób inteligentny proponuje kierującemu pojazdem moment rozpoczęcia prowadzenia oraz moment zatrzymania.TachoDrive Timer - stoper do tachografu TachoDrive, tacho-timer posiada podświetlany klawisz funkcyjny. Kolor podświetlenia - zielony informuje kierowcę o możliwości rozpoczęcia prowadzenia, natomiast kolor czerwony - brak takiej możliwości. Cyfra oraz diody na stoperze sygnalizują pozostały czas do zatrzymania pojazdu podczas jazdy lub czas do kolejnego możliwego okresu prowadzenia.
Na 5 sekund przed koniecznym zatrzymaniem timer informuje kierowcę dźwiękiem oraz mrugającą na wyświetlaczu literką "h". Daje to kierowcy możliwość sprawnego zatrzymania pojazdu oraz ustawienie w tachografie stanu "odpoczynek".

TachoDrive Timer - inteligentny, ponieważ inaczej niż pozostałe urządzenia tego typu zlicza okres prowadzenia pojazdu w taki sposób by umożliwić kierowcy jak najdłuższy czas prowadzenia. Polega to na tym, że czas prowadzenia i wymaganej przerwy zależy od tego w którym momencie minuty zegarowej prowadzący pojazd faktycznie rozpocznie prowadzenie. Im wcześniej od momentu zaświecenia sie zielonej diody tym okres prowadzenia będzie dłuższy.

Czasy stopera TachoDrive Timer

 • maksymalny dostępny czas prowadzenia - 58 sekund.
 • minimalny dostępny czas prowadzenia - 28 sekund
 • maksymalny czas przerwy - 62 sekundy
 • minimalny czas przerwy - 2 sekundy
 • czas przerwy przy pierwszym uruchomieniu urządzenia - 90 sekund
Przykład jak działa stoper TachoDrive Timer

TachoDrive Timer - czas jazdy i odpoczynku

UWAGA !!!

Aby tachograf prawidłowo zapisał okres jazdy jako odpoczynek kierowca musi natychmiast po zatrzymaniu pojazdu zmienić ręcznie stan w tachografie na "odpoczynek" zgodnie ze wskazaniami tacho-timera.

Stoper TachoDrive Timer - obsługa

 1. - naciśnij przycisk żeby włączyć stoper ;
 2. - poczekaj aż na timerze kolor klawisza zmieni się na zielony;
 3. - rozpocznij jazdę, na wyświetlaczu pojawi się możliwy czas prowadzenia, który będzie malał;
 4. - kiedy usłyszysz dźwięk, zanim kolor podświetlenia zmieni się na czerwony, zatrzymaj pojazd;
 5. - odczekaj sekundę aż tachograf zmieni stan na "praca";
 6. - ustaw stan na tachografie "pauza";
 7. - kolor klawisza czerwony - stoper odlicza czas do następnego ruszenia;
 8. - aby wyłączyć stoper TachoDrive nacisnij i przytrzymaj przycisk 3 sekundy;

Zalety TachoDrive Timera

 • możliwość przestawienia pojazdu podczas wykonywania odpoczynku dobowego czy przerwy w jeździe ciągłej.
 • możliwość wykonywania podjazdów w trakcie oczekiwania na wjazd na prom czy dojazd na rozładunek podczas wykonywania "pauzy"
 • oszczędność czasu nawet do 45 min na dobę
 • prosta instalacja, niewymagająca kontaktu z serwisem tachografów
 • prosta obsługa - stoper posiada intuicyjny wysokokontrastowy wyświetlacz LED, sygnalizację dźwiękową zbliżającego się czasu zatrzymania oraz wielofunkcyjny przycisk sterujący
 • sygnalizacja dźwiękowa i błyskowa ułatwiająca kierowcy rozpoznanie początku i końca okresu prowadzenia.
 • wszystkie elementy niezbędne do montażu w komplecie ze tacho-timerem
 • pasuje do instalacji 12V i 24V

Instalacja timera

 • instalacja to tylko 3 przewody łączące timer z tachografem:
 • Schemat podłączenia TachoDrive Timer do tachografu
Zestaw montażowy do TachoDrive Timar

 

Wyposażenie timera TachoDrive

 • 1 x stoper - TachoDrive TIMER
 • 1 x uchwyt
 • 3 x blachowkręt 4,2x13
 • 1 x śruba M4x5
 • 1 x podkładka M4
 • 1 x konektor 10cm
 • 3 x koszulka termokurczliwa

Kompatybilność

 • prezentowany stoper do tachografu współpracuje ze wszystkimi tachografami wyprodukowanymi po 1.X. 2011 roku
  (z regułą jednej minuty: SE5000 (od v7.3), 1381 (od v1.4), EFAS (od v4)) )
 • zgodny z Rozporządzeniem Komisji (UE) nr 1266/2009
Znajdujące się w serwisie treści i obrazy są chronione prawem autorskim.

Kopiowanie, rozpowszechnianie i przedruki w jakiejkolwiek formie bez zgody firmy NET POLSKA - ZABRONIONE.

NET POLSKA
71 - 001 Szczecin, ul. Południowa 15,
91 483-70-70 (tel.), 091 482-32-32 (fax.)
www.netpolska.com
copyright © 2001 - 2024