Masz Pytania ? Dzwoń
91 482 32 32
91 483 70 70

Tachograf cyfrowy - odczyt tachografu

Jak pobrać dane z tachografu cyfrowego ? Pobór danych z tachografu i z karty kierowcy za pomocą tachografu. Gdzie jest gniazdo pobierania danych w tachografie cyfrowym ? Co to jest blokada tachografu ? Konfiguracja czytnika ?


Odczyt tachografu cyfrowego definicja:

Odczyt tachografu cyfrowego polega na przeniesieniu zapisanych danych w pamięci tachografu do urządzenia (czytnika tachografu) a następnie zapisaniu ich na dysk komputera.

Co jest potrzebne aby pobrać dane z tachografu cyfrowego ?

Aby odczytać tachograf musimy posiadać:
  • kartę przedsiębiorstwa którą zablokowany jest tachograf
  • czytnik tachografu lub kabel komunikacyjny i oprogramowanie

Co to jest blokada tachografu

Blokada tachografu to czynność która ogranicza dostęp do zapisanych w pamięci tachografu danych tylko dla właściciela karty przedsiębiorstwa którą tachograf został zablokowany. Mówiąc prościej, po zablokowaniu tachografu karta przedsiębiorstwa staje się kluczem do tachografu - tylko posiadając kartę przedsiębiorstwa którą tachograf był zablokowany mamy możliwość pobrania z niego danych. Blokadę należy założyć przed rozpoczęciem użytkowania pojazdu i zdjąć przed sprzedażą pojazdu.

Konfiguracja czytnika - wybór danych do pobrania z tachografu:

W tachografie zapisywane są cztery podstawowe grupy danych:

  • Czynności z tachografu - Czynności wykonywane na pojeździe
    (okresy jazdy, pracy, dyspozycji, odpoczynków)
  • Zdarzenia i usterki (dane dotyczące przekroczeń prędkości, odłączeń zasilania, błędów czujnika ruchu, błędów związanych z zapisem danych na kartach, itp.)
  • Szczegółowe dane prędkości (zapis prędkości pojazdu z ostatnich czterech dni z dokładnością do 1 sek.)
  • Dane techniczne (informacje o przeglądach tachografu, kalibracjach, blokadach firmowych, itp.)
  • Specyficzne dane VDO (dodatkowe dane zapisywane tylko przez tachograf VDO Siemens)

Za pomocą klawiszy urządzenia (D-box2) lub załączonego oprogramowania konfiguracyjnego można wybrać rodzaj danych oraz okres z jakiego mają zostać skopiowane dane z tachografu do urządzenia.

Zalecamy pobieranie wszystkich danych z okresu 3 miesięcy lub od ostatniego pobrania !

Należy pamiętać aby pobierać dane z tachografu cyfrowego minimum co 90 dni !!!

Urządzenia umożliwiają również wybór rozszerzenia zapisywanych plików. Zalecamy ustawienie formatu pliku na * DDD.

Czynności które należy wykonać aby odczytać dane z tachografu:

1. odczyt danych z tachografu

Idziemy do pojazdu, przekręcamy kluczyk w stacyjce na "raz" aby zaświecił się tachograf. Jeżeli w tachografie jest karta kierowcy to kartę przedsiębiorstwa wkładamy w drugi slot, w przeciwnym wypadku, w pierwszy slot. Następnie czekamy kilkadziesiąt sekund aż tachograf zaloguje kartę przedsiębiorstwa.

Podłączamy czytnik tachografu (klucz np. tachodrive lub urządzenie uniwersalne np. Tacho2Safe za pomocą kabla) i naciskamy odpowiedni klawisz na czytniku (zgodnie z instrukcją obsługi czytnika). W zależności od typu tachografu oraz wybranych danych do skopiowania czas pobierania może wynosić od 2 do 40 minut.

Po zakończeniu pobierania (informuje o tym czytnik a na wyświetlaczu tachografu pojawia się napis : "pobieranie ukończone" ). Odłączamy czytnik od tachografu i wyciągamy kartę przedsiębiorstwa. Wyłączamy stacyjkę i opuszczamy pojazd. Dane zapisane na czytniku możemy przenieść i zapisać na komputerze celem sprawdzenia przekroczeń kierowcy w programie TachoStudio.

2. odczyt danych z karty kierowcy przez tachograf

Idziemy do pojazdu, przekręcamy kluczyk w stacyjce na "raz" aby zaświecił się tachograf. W pierwszy slot (lewy) wkładamy kartę kierowcy i czekamy na jej zalogowanie. Wprowadzamy kraj rozpoczęcia i jeśli istnieje konieczność dokonujemy wpisów manualnych. Następnie w drugi slot (prawy) wkładamy kartę przedsiębiorstwa. Następnie czekamy kilkadziesiąt sekund aż tachograf zaloguje kartę przedsiębiorstwa.

Podłączamy czytnik tachografu (klucz np. tachodrive lub urządzenie uniwersalne np. Tacho2Safe za pomocą kabla) i naciskamy odpowiedni klawisz na czytniku (zgodnie z instrukcją obsługi czytnika). Czas pobierania danych z karty może wynosić od 1 do 5 minut.

Po zakończeniu pobierania (informuje o tym czytnik a na wyświetlaczu tachografu pojawia się napis : "pobieranie ukończone" ). Odłączamy czytnik od tachografu i wyciągamy kartę przedsiębiorstwa a następnie kartę kierowcy wpisując kraj zakończenia. Wyłączamy stacyjkę i opuszczamy pojazd. Dane zapisane na czytniku możemy przenieść i zapisać na komputerze celem sprawdzenia przekroczeń kierowcy w programie TachoStudio.

Podłączenie tachografu

W zależności od typu tachografu złącze komunikacyjne znajduje się w innym miejscu:

1. Klapka odchylana w tachografie VDO
2. Gniazdo kopiowania danych z tachografu
3. Kabel do czytnika tachografu

Tachograf VDO Siemens:

Gniazdo transmisji danych w tachografie VDO Siemens

Tachograf SE 5000 Stoneridge:

Gniazdo transmisji danych w tachografie SE5000 Stoneridge

Tachograf SmarTach Actia:

Złącze do odczytu danych z tachografu cyfrowego SmarTach Actia

Zobacz czytniki do tachografów i kart kierowców »

Podłączenie czytnika do komputera - przeniesienie danych

Wszystkie czytniki służące do odczytu danych z tachografu posiadają podłączenie do komputera PC. Jest to albo złącze USB tak jak w przypadku klucza TachoDrive albo kabel podłączeniowy ze złączem USB (urządzenia uniwersalne). Po podłączeniu urządzenia do komputera następuje samoczynne zainstalowanie niezbędnych sterowników a następnie za pomocą programu TachoStudio możemy przenieść dane bezpośrednio do programu celem kontroli czasu pracy kierowcy lub skopiować do wyznaczonego katalogu za pomocą "KOPIUJ-WKLEJ".

Znajdujące się w serwisie treści i obrazy są chronione prawem autorskim.

Kopiowanie, rozpowszechnianie i przedruki w jakiejkolwiek formie bez zgody firmy NET POLSKA - ZABRONIONE.

NET POLSKA
71 - 001 Szczecin, ul. Południowa 15,
91 483-70-70 (tel.), 091 482-32-32 (fax.)
www.netpolska.com
copyright © 2001 - 2024